شیطان به وسیله چه عواملی در ذهن انسان وسوسه ایجاد میکند؟

0 9

وسوسه در دل انسان و تعبیر قرآن در سینه انسان به وسیله شیطان چگونه انجام میشود؟ از چه راههایی و به وسیله چه عواملی آن را در ذهن انسان ایجاد میکند؟
پاسخ ما به وسیله بالا این است که در قرآن در این زمینه روی چند عامل تکیه شده است:
الف- تزیین اعمال زشت: شیطان کارهای زشت انسان را در نظر وی تزیین میکند و بدین وسیله او را وسوسه میکند و موجب میشود که نه تنها آن کار زشت را ترک نکند؛ بلکه, باز هم حتی بیشتر به انجام آن کار مبادرت ورزد؛ چرا که, تزیین شیطان انگیزه وی را در انجام آن کار تقویت خواهد کرد. آیات فراوانی موضوع ((تزیین شیطان)) را گوشزد کردهاند نظیر آیه:
((تَاللهِ لَقَدْ اَرْسَلْنا اِلی مِنْ قَبْلِکََ فَزَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطانُ اَعْمالُهم فَهَُوَ وَلِیُّهُمْ الیَوْمُ وَ لَهُمْ عَذابٌ اَلیمٌ))
به خدا قسم که (انبیاء را ) فرستادیم به سوی امتهای پیش از تو سپس شیطان کردار(بد) ایشان را در نظرشان زینت داد پس او امروز دوستدارشان است و درگیر عذابی دردناکند.
ب- دادن وعدههای دروغ به انسان که اگر این کار را بکنی چنین و چنان میشود که در بعضی آیات از چنین وعدهای سخن رفته است مثل آیه:
((یَعِدُهُمْ وَ یُمنیهم وَ ما یَعِدُهُمُ الشَّیْطانَ الّا غُرُواً))
(شیطان) وعدهشان میدهد و به آرزو کردن وادارشان میکند و جز فریب, شیطان وعدهشان ندهد
و آیه(۶۴) اسراء که آن نیز از وعدههای دروغ شیطان به انسان, سخن به میان آورده است.
ج- ترساندن انسان, یکی دیگر از کارهای شیطان است که انسان را به آینده خویش بیمناک میسازد و از این رهگذر مانع وی میشود از انجام کارهای خیر. خداوند در قرآن مجید میفرماید: ((شَّیطانُ یَعِدُکُمُ الْفَقْرَ))
شیطان به تهیدستیتان وعده میدهد
و بدین وسیله شما را از کار مفید اجتماعی, اخلاقی ((انفاق)) باز میدارد.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.