برخی از صحابه و تابعین که منحرف شدند کدامند؟

پاسخگویان
0 54

۱٫ عبدالله بن سعد بن ابی سرح. وی از مهاجران و نویسندگان وحی بود، سپس راه ارتداد را پیش گرفت و گفت: «سَانُزل مِثل ما اَنزل الله»
[یعنی، قرآنی به سان قرآنی که خداوند نازل کرده است . نازل می کنم!]
در فتح مکه پیامبر گرامی به ریختن خون چند نفر فرمان داد و فرمود: هرکجا بر آنها دست یابند آنان را بکشند. یکی از آنها همین «عبدالله» بود. ولی وی پس از فتح مکه به «عثمان »، که برادر رضاعی او بود ، پناه آورد واصرار عثمان سبب شد که پیامبر از سر تقصیر او درگذرد. پیامبر به اندازهای از این مرد تنفر داشت که پس از عفو وی به دوستان خود گفت: هنگامی که دیدید من از بخشیدن او امتناع ورزیدم، چرا او را نکشید؟ (الاصابه ۲/۳۸٫)
۲٫ عبیدالله بن جحش. وی از سابقین در اسلام و از مهاجرین به حبشه بود، ولی پس از هجرت به سرزمین حبشه آیین اسلام را ترک گفت و آیین مسیح را انتخاب نمود.
۳٫ حکم بن عاص. وی از جمله تابعین است که در فتح مکه ایمان آورد ولی پیامبر به عللی او را به طائف تبعید کرد.
۴٫ حرقوص بن زهیر. وی در بیعت رضوان شرکت داشت، ولی موقع تقسیم غنائم با پیامبر گرامی با تندی سخن گفت و پیامبر سخت بر او بر آشفت و گفت: وای بر تو، هر گاه من عدالت را رعایت نکنم پس چه کسی به عدالت رفتار خواهد کرد؟! سپس از آینده خطرناک وی خبر داده و فرمود: حرقوص رئیس گروهی میگردد که از آیین اسلام، به سان تیری که از چله کمان رها میگردد، خارج میشوند. (شرح حال هریک از این افراد در کتابهای رجال مانند الاستیعاب ، الاصابه ،اسد الغابه و غیره منعکس است.)
پیشگویی پیامبر سالها بعد از رحلت وی تحقَق یافت و این مرد سرانجام به رهبری خوارج رسید و در جنگ نهروان با شمشیر علی(ع) کشته شد.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.