«ابولهب» که بود و چگونه در آغاز دعوت پیامبر با او مبارزه می​کرد و از دعوت پیامبر، جلوگیری میکرد؟

0 11

نام او «عبد العزی» (بنده بت عزی) و کنیه او «ابو لهب» بود، انتخاب این کنیه برای او شاید از این جهت بوده که صورتی سرخ و بر افروخته داشت، چون لهب در لغت به معنی شعله آتش است.

او و همسرش «ام جمیل» که خواهر ابوسفیان بود از سخت​ترین و بدزبان​ترین دشمنان پیغمبر اکرم(ص) بودند.

شخصی بنام «طارق محاربی» می​گوید من در بازار «ذی المجاز» بودم (ذی المجاز نزدیک عرفات در فاصله کمی از مکه است) ناگهان جوانی را دیدم که صدا می​زند «ای مردم بگوئید «لا اله الا الله» تا رستگار شوید»، و مردی را پشت سر او دیدم که با سنگ به پشت پای او می​زند به گونه​ای که خون از پاهایش جاری بود و فریاد می​زد «ای مردم! این دروغگو است، او را تصدیق نکنید»!

من سؤال کردم این جوان کیست؟ گفتند «محمد» است که گمان می​کند پیامبر می​باشد، و این پیرمرد عمویش ابولهب است که او را دروغگو می​داند.

«ربیعه بن عباد» می​گوید من با پدرم بودم، رسول الله(ص) را دیدم که به سراغ قبائل عرب می​رفت، و هر کدام را صدا می​زد و می​گفت من رسول خدا به سوی شما هستم، جز خدای یگانه را نپرستید، و چیزی را همتای او قرار ندهید …

هنگامی که او از سخنش فارغ شد مرد احول خوش​صورتی که پشت سرش بود صدا می​زد «ای قبیله فلان! این مرد می​خواهد که شما بت لات و عزی، و هم​یمانهای خود را از جن رها کنید، و به سراغ بدعت و ضلالت او بروید، به سخنانش گوش فرا ندهید، و از او پیروی نکنید»!

من سؤال کردم او کیست؟ گفتند عمویش ابولهب است.

هر زمان گروهی از اعراب خارج مکه وارد آن شهر می​شدند به سراغ ابولهب می​رفتند ـ به خاطر خویشاوندیش نسبت به پیامبر(ص) و سن و سال بالای او ـ و از رسول الله(ص) تحقیق می​نمودند، او می​گفت، محمّد مرد ساحری است، آنها نیز بی​آنکه پیغمبر(ص) را ملاقات کنند باز می​گشتند، در این هنگام گروهی آمدند و گفتند ما از مکه باز نمی​گردیم تا او را ببینیم، ابولهب گفت ما پیوسته مشغول مداوای جنون او هستیم! مرگ بر او باد!

او در بسیاری از مواقع همچون سایه به دنبال پیغمبر(ص) بود، و از هیچ کارشکنی فروگذار نمی​کرد، مخصوصاً زبانی زشت و آلوده داشت، و تعبیرات رکیک و زننده می​کرد، و شاید از این نظر سرآمد تمام دشمنان پیغمبر اسلام(ص) محسوب می​شد، و به همین جهت صراحت و خشونت، او و همسرش ام جمیل را به باد انتقاد می​گیرد.

او تنها کسی بود که پیمان حمایت بنی هاشم را از پیغمبر اکرم(ص) امضاء نکرد، و در صف دشمنان او قرار گرفت، و در پیمانهای دشمنان شرکت نمود.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.