بهترین حسنات در آیه ۸۹ سوره نمل چه میباشد؟

0 159

در آیه ۸۹ سوره نمل میخوانیم «مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَهِ فَلَهُ خَیْرٌ مِنْها وَ هُمْ مِنْ فَزَعٍ یَوْمَئِذٍ آمِنُونَ» [کسانی که حسنهای انجام دهند پاداشی بهتر از آن خواهند داشت ، و از وحشت آن روز (روز قیامت) در امانند].

در اینجا «حسنه»، مفهوم گستردهای دارد که همه حسنات را در برمیگیرد ، و بشارت میدهد هر کسی حسنهای انجام دهد ، خداوند پاداشی بهتر از آن به او میدهد ، و یکی از آثار مهم آن ایمنی از ترس و وحشت روز محشر است که بزرگترین وحشتهاست.

ولی در بعضی از روایات «محبّت اهل بیت پیامبر(ص) به عنوان یکی از بارزترین و مهمترین مصداق حسنه در این آیه معرفی شده است و نشان میدهد که این محبّت از بهترین وسایل امنیّت در یوم المعاد است».

آنچه به طور صریح در روایاتی که در تفسیر آن وارد شده ، آمده است ، این نکته روشن میشود که آل محمّد (ص) و اهلبیت پیامبر (ص) مخصوصاً علی و فاطمه و حسن و حسین (ع) مقام بسیار والایی دارند زیرا

کسانی هستند که موّدت آنها اجر و پاداش رسالت است.

نماز بدون درود و صلوات بر آنها باطل است .

موقعیت آنها به عنوان صراط مستقیم شناخته شده است.

آدم برای رهایی از خشم الهی که بر خاطر ترک اولی دامنگیرش شده بود خدا را به نامهای آنها سوگند داد و توبه کرد تا توبهاش پذیرفته شد!

و بالاخره موّدت آنها حسنهای است که هر فرد با ایمانی را از ترس و وحشت قیامت رهایی میبخشد.

آری کسانی که دارای این اوصاف فوق العاده ممتاز هستند و عظمت مقام آنان در روایات معروف اهل سنّت و منابع مشهور اهل بیت آمده است، هرگز با دیگران برابری ندارند ، در نتیجه با وجود آنها نمیتوان به سراغ دیگران رفت ، و به یقین این محبّت و موّدت مقدمهای است برای مسأله ولایت و رهبری که تداوم خط رهبری پیامبر (ص) است.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.