آیا ازدواج زن شیعه و مرد سنی صحیح است؟

0 75

یکی از مراحل مهمّ و سرنوشت ساز در زندگی آدمی، مرحله انتخاب همسر است؛ زیرا انسان در این مرحله، شریک زندگی و همدم غمها و شادیهایش را بر میگزیند؛ لذا جا دارد که در انتخاب همسر، دقّت کافی شود.

یکی از چیزهایی که در گزینش همسر لازم است، مورد توجّه قرار گیرد، موضوع کفو و هم شأن بودن است. در روایات است که رسول خدا(ص) فرمود: «با افراد هم شأن ازدواج کنید»[۱]

بیش از صد مورد تحقیق نشان داده است که اگر افراد با کسانی ازدواج کنند که هم شأن و همسان هستند، امر زندگی آسانتر میگذرد. بسیاری از اختلافات بین زن و مرد، به خاطر هم شأن نبودن آنان است.

تکیه اساسی اسلام در کفو و هم شأن بودن، روی مسأله ایمان و اعتقاد است. همسر را باید در چارچوب اعتقاد به مذهب و مکتب مورد قبول خود جست و جو کرد، تا سنخیت و تجانس و امکان جلب و جذب باشد.

بنابراین، امکان موفقیت در زندگی زناشویی کسانی که از نظر اعتقادی اختلاف دارند، کم است و ازدواج زن شیعه با مرد سنّی، صلاح نیست. به نظر امام خمینی چنین ازدواجی صحیح است؛ ولی مکروه میباشد.[۲]
مرد شیعه با زن سنّی، اگر ناصبی نباشد (یعنی به اهل بیت علیهم السلام لعن و نفرین نکند) می‏تواند ازدواج کند و اشکالی ندارد. اما زن شیعه با مرد سنّی که ناصبی نیست می‏تواند ازدواج کند ولی کراهت دارد.[۳]

البته‌ اگر بداند که‌ با این‌ ازدواج‌ مذهبش‌ خدشه‌ دار می‌شود و باید دست‌ از اعتقاداتش‌ بردارد نباید به‌چنین‌ ازدواجی‌ تن‌ دهد.

[۱]. کافی، کلینی، ج ۵، ص ۳۳۲، دارالکتب الاسلامیه.
[۲]. ر.ک: تحریرالوسیله، امام خمینی، ج ۲، ص ۲۸۶، مؤسسه انتشارات دارالعلم/ نظام حیات خانواده در اسلام، علی قائمی، ص ۶۵ـ۷۰، انتشارات انجمن اولیأ و مربیان.
[۳]. تحریر، ج ۳، ص ۵۱۱.

منبع : شهر سوال

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.