فتح خیبر چگونه انجام شد؟

0 2

پس از تصمیم پیامبر بر حمله به خیبر، سپاه اسلام شبانه به کنار «خبیر» رسیدند، و صبحگاهان که اهل «خیبر» از ماجرا با خبر شدند خود را در محاصره سربازان اسلام دیدند، سپس پیامبر(ص) قلعه​ها را یکی بعد از دیگری فتح کرد، تا به آخرین قلعه که از همه محکمتر و نیرومندتر بود و فرمانده معروف یهود «مرحب» در آن قرار داشت، رسید.

در این ایام حالت سردرد شدیدی که گهگاه به سراغ پیامبر(ص) می​آمد به او دست داد، به گونه​ای که یکی دو روز نتوانست از خیمه بیرون آید، در این هنگام (طبق تواریخ معروف اسلامی) «ابوبکر» پرچم را به دست گرفت و با مسلمانان به سوی لشکر یهود تاخت، اما بی​آنکه نتیجه بگیرد بازگشت، بار دیگر «عمر» پرچم را به دست گرفت و مسلمانان شدیدتر از روز قبل جنگیدند، ولی بدون گرفتن نتیجه بازگشتند.

این خبر به گوش رسول خدا(ص) رسید فرمود «به خدا سوگند فردا پرچم را به دست مردی می​سپارم که او خدا و پیامبرش را دوست دارد، و خدا و پیامبر نیز او را دوست دارند. و او قلعه را با قدرت فتح خواهد نمود».

گردنها از هر سو کشیده شده که منظور چه کسی است؟ جمعی حدس زدند که منظور پیامبر(ص) علی(ع) است ولی علی(ع) هنوز در آنجا حضور نداشت، چرا که چشم درد شدیدی او را از حضور در لشکر مانع شده بود، اما صبحگاهان علی(ع) سوار بر شتری وارد شد. و نزدیک خیمه پیامبر(ص) پیاده گشت، در حالی که چشمانش شدیداً درد می​کرد.

پیامبر(ص) فرمود نزدیک بیا! نزدیک رفت، از آب دهان مبارکش بر چشم علی(ع) مالید، و چشمش به برکت این اعجاز کاملاً سالم شد، سپس پرچم را به دست او داد.

علی(ع) با لشکر اسلام به سوی قلعه بزرگ خیبر حرکت کرد، مردی از یهود از بالای دیوار سؤال کرد کیستی؟ فرمود «من علی بن ابیطالبم» یهودی فریاد کشید ای جماعت یهود شکستتان فرا رسید! در این هنگام مرحب یهودی فرمانده آن دژ به میدان مبارزه علی(ع) آمد و چیزی نگذشت که با یک ضربت کاری بر زمین افتاد

جنگ شدیدی میان مسلمانان و یهودیان درگرفت علی(ع) نزدیک در قلعه آمد، و با حرکتی نیرومند و پرقدرت در را از جا برکند و به کناری افکند، به این ترتیب قلعه گشوده شد و مسلمانان وارد آن شدند و آن را فتح کردند.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.