داستان «لیله المبیت» چیست؟

0 7

هنگامی که مشرکان تصمیم به قتل پیامبر گرفتند، جبرئیل فرود آمد و به پیامبر دستور داد که شب را در بستر خویش نخوابد.

پیامبر شبانه به سوی غار (ثور) حرکت کرد و سفارش نمود علی(ع) در بستر او بخوابد (تا کسانی که از درز در مراقب بستر پیامبر(ص) بودند او را در بسترش خیال کنند و تا صبح مهلت دهند و او از منطقه خطر دور شود).

مفسر معروف اهل تسنن «ثعلبی» می​گوید هنگامیکه پیغمبر اسلام تصمیم گرفت مهاجرت کند، برای ادای دینهای خود و تحویل دادن امانتهائی که نزد او بود «علی»(ع) را بجای خویش قرار داد و شب هنگام که می​خواست بسوی غار «ثور» برودو مشرکان اطراف خانه او را برای حمله به او محاصره کرده بودند، دستور داد علی(ع) در بستر او بخوابد و پارچه سبز رنگی (برد حضرمی) که مخصوص خود پیغمبر بود روی خویش بکشد، در این هنگام خداوند به «جبرئیل» و «میکائیل» وحی فرستاد که من بین شما برادری ایجاد کردم و عمر یکی از شما را طولانی​تر قرار دادم، کدام یک از شما حاضر است ایثار به نفس کند و زندگی دیگر را بر خود مقدم دارد، هیچکدام حاضر نشدند. به آنها وحی شد اکنون علی(ع) در بستر پیغمبر من خوابیده و آماده شده جان خویش را فدای او سازد به زمین بروید و حافظ و نگهبان او باشید.

هنگامیکه جبرئیل بالای سر و میکائیل پائین پای علی(ع) نشسته بودند جبرئیل می​گفت «به به آفرین به تو ای علی(ع) خداوند بواسطه تو بر فرشتگان مباهات می​کند».

و در این هنگام این آیه نازل شد. «بعضی از مردم با ایمان و فداکار جان خود را در برابر خشنودی خدا می​فروشند و خداوند نسبت به بندگان مهربان است» بقره/۲۰۷٫ و بهمین دلیل آن شب تاریخی بنام «لیله مبیت» نامیده شده است.

ابن عباس می​گوید این آیه هنگامیکه پیغمبر از مشرکان فرار کرده بود و با ابوبکر بسوی «غار» می​رفت درباره علی(ع) که در بستر پغمبر خوابیده بود نازل گردید.

«ابو جعفر اسکافی» می​گوید همانطور که «ابن ابی الحدید» در «شرح نهج البلاغه» جلد ۳ صفحه ۲۷۰ ذکر کرده است جریان خوابیدن علی(ع) در بستر پیغمبر به تواتر ثابت شده و غیر از کسانیکه مسلمان نیستند و افراد سبک مغز آنرا انکار نمی​کنند.

به هر حال هنگامی که صبح شد و مشرکان به خانه ریختند و جستجو کردند علی(ع) را در بستر پیامبر(ص) دیدند و به این ترتیب خداوند نقشه​های آنان را نقش بر آب کرد، صدا زدند پس محمّد(ص) کجاست؟ فرمود نمی​دانم آنها به دنبال ردّ پای پیامبر حرکت کردند.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.