مهاجران به حبشه، چگونه و در چه شرایطی بازگشتند؟

0 11

از مهاجرت مسلمانان به حبشه سالها گذشت، پیامبر(ص) هجرت کرد و کار اسلام بالا گرفت، و عهدنامه «حدیبیه» امضا شد و پیامبر(ص) متوجه فتح «خیبر» گشت، در آن روز که مسلمانان از فرط شادی به خاطر در هم شکستن بزرگترین کانون خطر یهود در پوست نمی​گنجیدند، از دور شاهد حرکت دستجمعی عده​ای بسوی سپاه اسلام بودند، چیزی نگذشت که معلوم شد این جمعیت همان مهاجران حبشه​اند که به آغوش وطن باز می​گردند در حالی که قدرتهای اهریمنی دشمنان، در هم شکسته شده و نهال اسلام به قدر کافی ریشه دوانیده است.

پیامبر(ص) با مشاهده «جعفر» و مهاجران حبشه، این جمله تاریخی را فرمود «نمیدانم از پیروزی خیبر خوشحالتر باشم یا از بازگشت جعفر»؟

می​گویند علاوه بر مسلمانان، هشت نفر از شامیان که در میان آنها یک راهب مسیحی بود و تمایل شدید به اسلام پیدا کرده بودند، خدمت پیامبر(ص) رسیدند و پس از شنیدن آیات سوره یس بگریه افتادند و مسلمان شدند و گفتند چقدر این آیات به تعلیمات راستین مسیح شباهت دارد.

و طبق روایتی نجاشی سی نفر از بهترین یاران خود را به عنوان اظهار علاقه به پیامبر(ص) و آئین اسلام به مدینه فرستاد، و همانها بودند که با شنیدن آیات سوره یس گریستند و اسلام را پذیرفتند.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.