قوم سبأ چه کسانی بودند و چرا و چگونه نابود شدند؟

0 4

قوم سبأ جمعیتی بودند که در جنوب جزیره عربستان می​زیستند، دارای حکومتی عالی و تمدنی درخشان بودند.

خاک یمن گسترده و حاصلخیز بود، اما علی​رغم این آمادگی، چون رودخانه مهمی نداشت از آن بهره​برداری نمی​شد، بارانهای سیلابی در کوهستانها می​بارید، و آبهای آن در دشتها به هدر می​رفت، مردم باهوش این سرزمین به فکر استفاده از این آبها افتادند، و سدهای زیادی در نقاط حساس ساختند که از همه مهمتر و پرآب​تر سد «مأرب» بود. مأرب (بر وزن مغرب) شهری بود که در انتهای یکی از این دره​ها قرار داشت، و سیل​های عظیم کوههای «صراه» از کنار آن می​گذشت، در دهانه این دره و دامنه دو کوه «بلق» سد عظیم و نیرومندی بنا کردند، و مجاری مختلف آب در آن ایجاد کرده بودند، به قدری ذخیره آب پشت سد زیاد شد که با استفاده از آن توانستند باغ​های بسیار زیبا، و کشتزارهای پر برکت در دو طرف مسیر رودخانه​ای که به سد منتهی می​شد ایجاد کنند.

قریه​های آباد این سرزمین تقریباً به هم متصل بود، و سایه​های گسترده درختان دست به دست هم داده بود، آنقدر میوه​های فراوان بر شاخسار آن ظاهر شده بود که می​گویند هرگاه کسی سبدی روی سر می​گذاشت و از زیر آنها می​گذشت پشت سر هم میوه در آن می​افتاد و در مدت کوتاهی پر می​شد.

وفور نعمت آمیخته با امنیت، محیطی بسیار مرفه برای زندگی پاک آماده ساخته بود، محیطی مهیا برای اطاعت پروردگار، و تکامل در جنبه​های معنوی.

اما آنها قدر این همه نعمت را ندانستند، خدا را به دست فراموشی سپردند، و به کفران نعمت مشغول شدند، به فخرفروشی پرداختند، و به اختلافات طبقاتی دامن زدند. موشهای صحرائی دور از چشم مردم مغرور و مست به دیواره این سد خاکی روی آوردند، و آن را از درون سست کردند، ناگهان باران شدید بارید و سیلاب عظیمی حرکت کرد، دیواره​های سد که قادر به تحمل فشار سیلاب نبود یکمرتبه در هم شکست، و آبهای بسیار زیادی که پشت سد متراکم بود ناگهان بیرون ریخت، و تمام آبادیها، باغها، کشتزارها و زراعتها، و چهارپایان راه تباه کرد، و قصرها و خانه​های مجلل و زیبا را یکباره ویران نمود، و آن سرزمین آباد را به صحرائی خشک و بی آب و علف مبدل ساخت، و از آن همه باغهای خرم و اشجار بارور تنها چند درخت تلخ «اراک» و «شورگز» و اندکی درختان «سدر» بجای ماند، مرغان غزلخوان از آنجا کوچ کردند و بومها و زاغان جای آنها را گرفتند.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.