از نظر حضرت علی(ع) «اصحاب الرس» چه کسانی بودند؟

0 6

از امیرمؤمنان(ع) حدیثی طولانی درباره اصحاب رس نقل شده که فشرده آن چنین است

«آنها قومی بودند که درخت صنوبری را می​پرستیدند و به آن «شاه درخت» می​گفتند، و آن درختی بود که «یافث» فرزند «نوح» بعد از طوفان در کناره​ای به نام «روشن آب» غرس کرده بود، آنها دوازده شهر آباد داشتند که بر کنار نهری به نام «رس» بود، این شهرها به نامهای آبان، آذر، دی، بهمن، اسفند، فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور و مهر نام داشت که ایرانیان نامهای ماه​های سال خود را از آنها گرفته​اند.

آنها به خاطر احترامی که به آن درخت صنوبر می​گذاشتند، بذر آن را در مناطق دیگر کاشتند و نهری برای آبیاری آن اختصاص دادند به گونه​ای که نوشیدن آب آن نهر را بر خود و چهارپایانشان ممنوع کرده بودند، حتی اگر کسی از آن می​خورد او را به قتل می​رساندند، و می​گفتند این مایه حیات خدایان ما است و شایسته نیست کسی از آن چیزی کم کند!

آنها در هر ماه از سال، روزی را در یکی از این شهرهای آباد عید می​گرفتند و به کنار درخت صنوبری که در خارج شهر بود می​رفتند، قربانهیا برای آن می​کردند و حیواناتی سر می​بریدند و سپس آنها را به آتش می​افکندند، هنگامی که دود از آنها به آسمان بر می​خاست در برابر درخت به سجده می​افتادند و گریه و زاری سر می​دادند!

عادت و سنت آنها در همه این شهرها چنین بود تا اینکه نوبت به شهر بزرگی که پایتخت پادشاهشان بود و نام اسفند داشت می​رسید، تمامی اهل آبادیها همه در آن جمع می​شدند و دوازده روز پشت سر هم عید می​گرفتند و آنچه در توان داشتند قربانی می​کردند و در برابر درخت سجده می​نمودند.

هنگامی که آنها در کفر و بت​پرستی فرو رفتند، خداوند پیامبری از بنی اسرائیل به سوی آنها فرستاد تا آنها را به عبادت خداوند یگانه و ترک شرک دعوت کند، اما آنها ایمان نیاوردند، آن پیامبر برای قلع ماده فساد از خدا تقاضا کرد، آن درخت بزرگ خشکید، آنها هنگامی که چنین دیدند سخت ناراحت شدند و گفتند این مرد خدایان ما را سحر کرده! بعضی دیگر گفتند خدایان به خاطر این مرد که ما را دعوت به کفر می​کند بر ما غضب کردند!.

و به دنبال این بحثها همگی تصمیم بر کشتن آن پیامبر گرفتند، چاهی عمیق کندند و او را در آن افکندند و سر آن را بستند و در بالای آن نشستند و پیوسته ناله او را شنیدند تا جان سپرد، خداوند به خاطر این اعمال زشت، و این ظلم و ستم‎ها آنها را به عذاب شدیدی گرفتار کرد و نابود ساخت».

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.