نظریات مختلف در مورد مکان سد ذوالقرنین چیست؟

0 10

گرچه بعضی میل دارند این سد را با دیوار معروف چین که هم​اکنون برپاست و صدها کیلومتر ادامه دارد منطبق بدانند، ولی روشن است که دیوار چین نه از آهن و مس ساخته شده، و نه در یک تنگه باریک کوهستانی است، بلکه دیواری است که از مصالح معمولی بنا گردیده، و همانگونه که گفتیم صدها کیلومتر طول آنست، و الان هم موجود است.

بعضی دیگر اصرار دارند که این همان سد «مأرب» در سرزمین یمن میباشد در حالی که سد مأرب گرچه در یک تنگه کوهستانی بنا شده، ولی برای جلوگیری از سیلاب و به منظور ذخیره آب بوده، و ساختمانش از آهن و مس نیست.

ولی طبق گواهی دانشمندان در سرزمین قفقاز میان دریای خزر و دریای سیاه سلسله کوههائی است همچون یک دیوار که شمال را از جنوب جدا می​کند، تنها تنگه​ای که در میان این کوههای دیوار مانند وجود دارد تنگه «داریال» معروف است، و در همانجا اکنون دیوار آهنین باستانی به چشم می​خورد، و بهمین جهت بسیاری معتقدند که سد ذوالقرنین همین سد است.

جالب اینکه در آن نزدیکی نهری است بنام «سائرس» که بمعنی «کورش» است (یوناینیان کورش را سائرس می​نامیدند و عده​ای معتقدند ذوالقرنین همان کورش است.)

در آثار باستانی ارمنی از این دیوار به نام «بهاگ گورائی» یاد شده و معنی این کلمه «تنگه کورش» یا «معبر کورش» است، و این سند نشان می​دهد که بانی این سد او بوده است.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.