از دیدگاه روایات لقمان چگونه حکمت خود را به دست آورد؟

0 11

در بعضی از روایات آمده است که شخصی به لقمان گفت «مگر تو با ما شبانی نمی​کردی؟ در پاسخ گفت آری چنین است.

سؤال کننده پرسید پس از کجا اینهمه علم و حکمت نصیب تو شد؟ در پاسخ گفت «این به خواست خدا بود، و اداء امانت کردن، و راستگویی و سکوت در برابر آنچه به من مربوط نبود».

در ذیل روایتی از پیامبر گرامی اسلام(ص) چنین آمده است «روزی لقمان در وسط روز برای استراحت خوابیده بود، ناگهان ندائی شنید که ای لقمان! آیا می​خواهی خداوند تو را خلیفه در زمین قرار دهد که در میان مردم به حق قضاوت کنی؟

لقمان در پاسخ ندا گفت اگر پروردگارم مرا مخیر کند، راه عافیت را می​پذیرم و تن به این آزمون بزرگ نمی​دهم! ولی اگر فرمان دهد فرمانش را به جان پذیرا می​شوم، زیرا می​دانم اگر چنین مسئولیتی بر دوش من بگذارد حتماً مرا کمک می​کند و از لغزشها نگه می​داد.

فرشتگان ـ در حالی که آنها را نمی​دید ـ گفتند ای لقمان برای چه؟

گفت برای اینکه داوری در میان مردم سخت​ترین منزل گاهها، و مهمترین مراحل است. و امواج ظلم و ستم از هر سو متوجه آن است، اگر خدا انسان را حفظ کند شایسته نجات است و اگر راه خطا برود از راه بهشت منحرف شده است کسی که در دنیا سربزیر و در آخرت سربلند باشد بهتر از کسی است که در دنیا سربلند و در آخرت سربزیر باشد، و کسی که دنیا را بر آخرت برگزیند به دنیا نخواهد رسید و آخرت را نیز از دست خواهد داد!

فرشتگان از منطق جالب لقمان در شگفتی فرو رفتند، لقمان این سخن را گفت و به خواب فرو رفت، و خداوند نور حکمت در دل او افکند، هنگامی که بیدار شد زبان به حکمت گشود!».

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.