داستان برخورد سلیمان و لشگریانش با مورچگان که در قرآن به آن اشاره شده است، چیست؟

0 19

سلیمان به سوی نقطه​ای لشکرکشی کرده بود، اما این کدامیک از لشگرکشی​های سلیمان است؟ به درستی معلوم نیست، بعضی از ادامه این داستان که سخن از رسیدن سلیمان به «وادی نمل» (سرزمین مورچگان) می​کند چنین استفاده کرده​اند که آن منطقه​ای بوده است در نزدیکی طائف، و بعضی گفته​اند منطقه​ای بوده است در نزدیک شام.

به هر حال، سلیمان با این لشگر عظیم حرکت کرد «تا به سرزمین مورچگان رسیدند». نمل/۱۸٫

در اینجا مورچه​ای از مورچگان، همنوعان خود را مخاطب ساخت و گفت «ای مورچگان داخل لانه​های خود شوید تا سلیمان و لشگریانش شما را پایمال نکنند در حالی که نمی​فهمند»

«سلیمان با شنیدن این سخن تبسم کرد و خندید» نمل/۱۸ در اینکه چه چیز سبب خنده سلیمان شد سخنان گوناگونی گفته شده است ظاهر این است که نفس این قضیه مطلب عجیبی بود که مورچه​ای همنوعان خود را از لشگر عظیم سلیمان بر حذر دارد و آنها را به عدم توجه نسبت دهد، این امر عجیب سبب خنده سلیمان شد، بعضی نیز گفته​اند این خنده شادی بود چرا که سلیمان متوجه شد حتی مورچگان به عدالت او و لشگریانش معترفند و تقوای آنها را می​پذیرند!

و بعضی گفته​اند شادی او از این جهت بود که خداوند چنین قدرتی به او داده بود که در عین شور و هیجان عظیم لشکر از صدای مورچه​ای نیز غافل نمی​ماند!

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.