حضرت لوط که بود و کجا می زیست؟

0 12

«لوط» از پیامبران بزرگ خدا بود و درعصر ابراهیم(ع) می​زیست با ابراهیم خویشاوند نزدیک داشت (می​گویند پسر خواهر ابراهیم بود)

ابراهیم بعد از مهاجرت از عراق و سرزمین بابل، به سوی شامات آمد، می​گویند لوط نیز با او زندگی می​کرد، اما بعد از مدتی (برای دعوت به توحید و مبارزه با فساد) به شهر «سدوم» رفت.

«سدوم» نام یکی از شهرها و آبادیهای قوم لوط است که در شامات (در کشور اردن) در نزدیکی بحر المیت واقع شده بود، سرزمین آباد و پر درخت و گیاهی بود، اما بعد از نزول عذاب الهی بر این قوم زشتکار و ننگین شهرهای آنها در هم کوبیده و زیر و رو شد، چنانکه آنها را «مدائن مؤتفکات» می​گویند [شهرهای زیر و رو شده].

بعضی معتقدند که ویرانه​های این شهرها در زیر آب فرو رفته و مدعی هستند که در گوشه​ای از دریاچه بحر المیت ستونها و آثار دیگری که دلالت بر خرابه​های این شهر می​کند دیده​اند.

در حالی که بعضی دیگر معتقدند شهرهای لوط به زیر آب فرو نرفته و هم اکنون در نزدیکی بحر المیت منطقه​ای است که زیر سنگهای سیاهی پوشیده شده که احتمالاً محل شهرهای لوط است.

و نیز گفته​اند که مرکز ابراهیم در شهر «حبرون» در فاصله نه چندان دور از «سدوم» قرار داشت، و موقعی که بر اثر زلزله یا صاعقه شهرهای آنها آتش گرفت ابراهیم در نزدیکی حبرون ایستاده بود و دود شهر را که متصاعد بود با چشم خود می​دید.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.