قرآن، چگونه به زندگی نوح پرداخته است و نام نوح و فرزندان او چه بوده است؟

0 9

قرآن مجید در آیات فراوانی از نوح (ع) سخن می​گوید، و روی هم رفته در بیست و نه سوره از قرآن درباره این پیامبر بزرگ، سخن گفته شده، و نام او ۴۳ بار در قرآن آمده است.

قرآن مجید، قسمتهای مختلفی از زندگی او را دقیقاً شرح داده، قسمتهائی که بیشتر مربوط به جنبه​های تعلیم و تربیت و پند و اندرز گرفتن می​شود.

اسم نوح (ع) «عبدالغفار» یا «عبدالملک» یا «عبدالاعلی» بوده، و لقب «نوح» از این نظر به او داده شده است که سالیان دراز بر خویشتن یا بر قوم خود نوحه​گری می​کرد، نام پدرش «لمک» یا «لامک» بوده، و در مقدار عمرش اختلاف است، بعضی ۱۴۹۰ سال، و در بعضی از روایات ۲۵۰۰ سال آمده، و درباره قوم او نیز عمرهای طولانی در حدود ۳۰۰ سال نوشته​اند، آنچه مسلم است اینکه او عمری بسیار طولانی داشت، و طبق صریح قرآن ۹۵۰ سال در میان قومش درنگ کرد (و مشغول تبیلغ بود).

نوح سه فرزند داشت «حام» و «سام» و «یافث» مورخان معتقدند که تمام نژادهای امروز کره زمین به آن سه نفر باز می​گردد، گروهی نژاد «حامی» هستند که در منطقه آفریقا ساکنند، و گروه دیگر از نژاد «سامی» هستند که در خاومیانه و خاور نزدیک سکنی دارند، و نژاد «یافث» را ساکنان چین می​دانند.

در اینکه نوح بعد از طوفان چند سال زندگی کرد نیز گفتگو است، بعضی ۵۰ سال، و بعضی ۶۰ سال نوشته​اند.

«نوح» فرزند دیگری داشت بنام «کنعان» که با پدر مخالفت نمود، حتی حاضر نشد در کشتی نجات به او ملحق شود، و با بدان بنشست و ارزش خاندان نبوت را گم کرد، و طبق صریح قرآن سرانجام همچون سایر کفار در طوفان غرق شد.

در اینکه چند نفر در این مدت طولانی به نوح ایمان آوردند، و با او بر کشتی سوار شدند، نیز گفتگو است بعضی ۸۰ نفر و بعضی ۷ نفر! نوشته​اند.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.