اطلاع داشتن حضرت علی از شهادت خود درست است؟

فزت ورب الکعبه
0 22

در روایت است که حضرت علی(ع) در پاسخ به مردی که سؤالی به تمسخر پرسیده بود به «عمر سعد» ـ که آن زمان تازه راه افتاده بود ـ اشاره کرده و خبر دادهاند که: فرزند تو قاتل پسر من حسین(ع) است. با توجه به این نکته و عطف به این که سرنوشت این فرد و امثال او، از قبل تعیین شده بوده، نقش «اختیار» را تشریح فرمایید. با فرض اینکه کسی چون «عمر سعد» یا «شمر» از راهی که در آن بودند باز می‎گشتند، با توجّه به آن که قضای الهی بر شهادت امام حسین(ع) قرار گرفته بود، آیا این اتّفاق نمی‎افتاد؟

پاسخ:
مخاطب به این کلام «سعد وقاص» ـ پدر عمر سعد ـ بوده است اخبار و احادیث از پیامبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) درباره شهادت سیدالشهداء(ع) بسیار است این شبهه‎ای که مطرح کرده‎اید همان شبهه جبریّه است که در شعر منسوب به خیّام نیز آمده است.
علم ازلی، علّت عصیان گفتننزد عقلا زغایت جهل بود
علم الهی به این که عمر سعد یا شمر قاتل سیّد الشهداء(ع) است سبب سلب اختیار آنها و اجبار آنها بر قتل نمی‎شود و اصلاً علم الهی تعلّق گرفته است به این که: عمل قتل در آنها به اراده و اختیار خودشان صادر شود و قتل و فعلی که به اراده و اختیار صادر نشود، متعلّق علم نیست و واقع نشده است. به هر حال ما به بداهت می‎دانیم که «عمر سعد» و «شمر» و هر ظالم و شخص عادل همه به اراده و اختیار عمل می‎کنند چنان که بر حسب اخبار متواتر هم می‎دانیم شهادت آن حضرت (ع) و قتل آن حضرت توسط قتله آن حضرت نیز از پیش به وسیله اخبار پیامبر اکرم و امیرالمؤمنین ـ علیهماالسلام ـ معلوم و مسلّم بوده است.

مطالب مشابه:

حضرت زینب(س) در زمان شهادت حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) چه سنّی داشته اند؟
حضرت علی(ع) با این که میدانست به شهادت میرسد چرا به مسجد رفت؟
حضرت علی ع در آخرین لحظات شهادت چه کلمه را تکرار می فرمود؟
به چه علتی حضرت علی (ْع) را به شهادت رساندند؟
حضرت علی (ع) به دست چه کسی و چگونه به شهادت رسید؟
آیا حضرت علی (ع) در اذان و اقامه به ولایت خود شهادت داده است؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.