آیا پیامبران پیش از بعثت و نبوت نیز معصوم بوده اند؟

0 18

پـیامبران پیش از بعثت خود نیز از گناه به دور بودند یعنی خداوند آنانراراهنمایی می کرد تا آنچه پـسـنـدیـده است اختیار کنند , چرا که وجود یک سوء پیشینه برای یک رهبر بزرگ کافی است که موقعیت او را در دلها کوچک و متزلزل سازد وسرانجام نتواند رسالت خود را به خوبی انجام دهد .

و بـه هـمین جهت می بود که خدا زندگی پیامبران را از آغاز شامل شگفتی ها قرار می دادتا مردم بهتر از آنان پیروی کنند و کلماتشان اثر بیشتری داشته باشد , چنانکه همه می دانیم حضرت عیسی (ع ) بـدون پـدر بـه دنیا آمد و اسحاق و یحیی از مادرانی عقیم و نازا به وجود آمدند و ۰۰۰بنابراین چگونه ممکن است خدا رسالت را به عهده کسی که سوء سابقه داشته است ومردم از متنفر بوده اند قـرار دهـد ؟

پس لازم است همه پیامبران از آغاز تا به انجام نیکوکار , صالح و معصوم باشندچنانکه قـرآن کریم در سوره انعام آیه ۹۰ – ۸۳ از حضرت ابراهیم , اسحاق , یعقوب ,داود , سلیمان , ایوب , یـوسـف , موسی , هارون , زکریا , یحیی , عیسی , الیاس ,اسماعیل , یسع , یونس و لوط – که سلام خـدا بـر آنـان بـاد – بـه عنوان نیکوکاران و صالحین یاد می کند و می فرماید ما این افراد را – برای رسالت – انتخاب کردیم .

تـاریـخ زنـدگی پیامبر اسلام (ص ) خود بهترین گواه این موضوع است چرا که از آغازبه خوبی و امـانـتـداری و دفـاع از ستمدیدگان و پاکدامنی و ۰۰۰ معروف بود به طوریکه دشمنان سرسخت اسلام نتوانستند در زندگی پرافتخار او کوچکترین نقطه ضعفی بیابند .

ملا عبدالرزاق لاهیجی در ( گوهر مراد ) می نویسد :مذهب و عقیده امامیه و دانشمندان شیعه بر این است که پیامبران در همه عمرمعصوم بوده اند و عقیده حق نیز همین است زیرا در این صورت که هیچ سابقه گناه نداشته باشند مردم بهتر از آنان پیروی می کنند و لطف خدا که اساس نبوت و عصمت است به نیکوترین وجه انجام می گیرد.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.