فرمودید ! که پیامبر اسلام «صلی الله علیه و اله» غذا نمی خورد در این صورت روزه گرفتن ثوابی ندارد ،و در جایی از قرآن آمده که پیامبری از جنس شما و با خصوصیات شما برایتان مبعوث کردیم ؟

0 15

طبق آیات قرآن کریم اصولا پیامبران همگی از جنس خود بشر بوده اند.بنابراین نیازهای آنان نیز مانند سایر افراد بشر بوده است، با وجود همه جنبه های خارق العاده از جمله معجزات، عصمت ،رهبری بی نظیر، درگیری و مبارزه با جهل و شرک و ستم. مانند افراد بشر می خورند می خوابیدند راه می رفتند و ازدواج می کردند و صاحب فرزند می شدند و بالاخره هم از دنیا می رفتند.
بنابر این همه نیازهایی که لازمه زندگی بشر است در آنها نیز وجود داشت آنها همچنین مکلف و موظف بودند به تکالیف الهی عمل کنند و حرام و حلال احکام الهی درباره آنان نیز وجود داشت . با این تفاوت که آنها بیشتر از سایر مردم خدا را عبادت می کردند و نماز می خواندند و روزه می گرفتند و زکات می پراختند و به خلق خدا نیز بیشتر احسان می کردند و حتی برای بهبود زندگی خویش بسیار تلاش می کردند و برای تأمین زندگی خود کار می کردند و هرگز سربار دیگران نبودند و از این قاعده پیامبر عظیم الشان اسلام مستثنی نبوده است و اگر غیر از این بود دیگر پیامبر «صلی الله علیه واله » نمی توانست الگوی نمونه انسانیت و سرمشق افراد بشر در جمیع جهات و حالات زندگی باشد قرآن می فرماید: یکی از ایرادات و اشکالات مشرکان و مخالفان رسول خدا « صلی الله علیه واله » این بود که می گفتند اگر این فرد ( حضرت مهدی «عج» ) پیامبر است. چرا مانند ما غذا می خورد و در بازار راه می روند ( ۲) همچنین در ماه جرایی به علت حسادتی که میان یکی از همسران پیامبر با همسر دیگر ایشان رخ داد , پیامبر پنهانی غذایی را برخورد تحریم کرد . آنگاه خداوند بر پیامبر وحی فرستاد که چرا چنین کردی و آنچه را که خدا بر تو حلال کرده , برخود حرام می کنی ( ۳) و اینگونه خداوند پیامبر « صلی الله علیه واله»را از اینکه امر حلال و مباحی را بر خود حرام کند بازداشت .(۴)
بنابر اینکه گفته شود پیامبر اسلام غذا نمی خورند و در عین حال روزه می گرفتند این اتفاق همیشگی نبوده و درایام معدود و محدودی چنین اتفاق رخ داده است. و اینگونه نبودکه در سراسر عمر این چنین روزه بگیرند، بلکه در مواردی بوده که فقر و تنگدستی به شدت بر مسلمانان سایه افکنده بود ؛ بخصوص در دوره سه ساله حصر اقتصادی در« شعب ابی طالب » که مسلمانان سخت ترین دوران را به لحاظ اقتصادی متحمل گشتند، و با مختصر غذایی که به صورت پنهانی برای آنان فرستاده می شد روزها را سپری می کردند. ( ۵)
لذا پیامبر سهم خویش را از غذا به فقرا می بخشید و به حداقل اکتفا می کرد ولی در عین حال مانند هر انسان دیگری شدت و ضعف گرسنگی را احساس می کرد و از آن رنج می برد و آنگونه نبود که با دیگر انسانها از این نظر تفاوتی داشته باشد و اگر غیر از این بود , خداوند در قرآن او را نمی ستود ( ۶) و بر حقانیت او گواهی نمی داد ( ۷) و او را الگوی تمام عیار بشریت از حیث روحیات عالی ( ۸) استقامت و صبر و شکیبایی در برابر سختیها و هوشیاری و درایت و اخلاص و تسلط بر حوادث قرار نمی داد. ( ۹)
منابع :
۱-شناخت اسلام , شهید بهشتی , شهید باهنر , مبحث نبوت
۲-فرقان ,ص ۷
۳-تفسیر نمونه , ج ۲۴ , تفسیر آیه ۱ , سوره تحریم
۴-همان
۵-بانوی نمونه اسلام , ابراهیم امینی
۶- احزاب ۵۶
۷-تفسیر نمونه ,ج ۱۶ , تفسیر آیه ۵۰ ,سوره مبارکه عنکبوت
۸-قلم , آیه ۴
۹- احزاب , آیه ۲۱

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.