در مورد خاک سپاری پیامبر اسلام و شیوه خاک سپاری و شکل قبر رسول الله توضیح دهد و آیا پیامبر «صلی الله علیه واله » در مورد شیوه خاکسپاری فرد چیزی نفرموده اند ؟

0 11

۲- درمورد خاکسپاری رسول مکرم اسلامی « صلی الله علیه وآله » آنگونه که ( کتاب اعلام الوری ,ص ۸۳ , می نویسد روح مطهر و مقدس و بزرگ سفیر الهی پیامبر اسلام «صلی الله علیه و اله » درنیمروز ۲۸ صفر به آشیان خلد برین پرواز نمود , پارچه یمنی بر روی جسد مطهر آن حضرت افکندند و برای مدت کوتاهی در گوشه اطاق گذاردند شیون و گریه نزدیکان پیامبر «صلی الله علیه واله » مردم بیرون را مطمئن ساخت که پیامبر گرامی درگذشته است و چیزی نگذشت که خبر در گذشت وی در سر تاسر شهر انتشار یافت .
امیر مؤمنان جسد مطهر پیامبر را غسل داد و کفن کردند, زیرا رسول خدا فرموده بودند : که نزدیکترین فرد به من مرا غسل خواهد داد . و این شخص,جز علی «علیه السلام » کسی نبود سپس چهره مبارک حضرت را باز کرد در حالی که سیلاب اشک از دیدگان او جاری بود , این جمله را فرمود : پدرم و مادرم فدای تو گردد با رحلت تو رشته نبوت و وحی الهی و اخبار آسمانها قطع گردید. اگرنبود ما را به شکیبائی در برابر ناگواریها دعوت فرمود ه اید : آنچنان در فراق شما اشک می ریختم که سرچشمه اشک را می خشکاندم و ….. پدر و مادرم فدای تو باد , ما را در سرای دیگر بیادآر و درخاطرخود نگهدار . و نخستین کسیکه بر پیامبر « صلی الله علیه اله » نماز گزارد امیر مؤمنان بود , سپس یاران پیامبر دسته دسته بر جسد او نماز گزاردند و این مراسم تا ظهر روز سه شنبه ادامه داشت و سپس تصمیم بر آن شد که بدن مطهر ختم رُسُل را در همان حجره ای که پیامبر در گذشتند بخاک سپارند , قبر توسط ابو عبیده جراح و زیدبن سهل آماده گردید و مراسم دفن بوسیله امیر المؤمنین به کمک فضل و عباس انجام گرفت و سرانجام آفتاب زنده شخصیتی که با فدا کار یهای خستگی نا پذیر بر خود سرنوشت بشریت را دگرگون ساخت و صفحات نوین و درخشانی از تمدن به روی انسانها گشود غروب نمود . در پایان متذکر میشویم که مسلم است که مراسم تدفین رسول الله « صلی الله علیه واله » مستحبات غسل , کفن و دفن را بجا آورداند . امید است خدا توفیق زیارت قبر پیغمبر را قسمت همه ما فرماید تا از نزدیک زیارت کنیم و هم اکنون قبر پیامبر در زیر قُبه سبز که مشهور به قُبه الخضراء است قرار دارد و به ضریحهای فلزی خیلی قدیمی محصور است که قابل رؤیت نیست , اما از نقشه تقریبی مسجد النبی این نقشه بدست می آید محراب تهجد , محراب اصلی و خانه حضرت زهراء که متصل به محل دفن پیامبر « صلی الله علیه اله » است و با حتمال زیاد قبر حضرت زهراء هم در منزلشان خواهد بود . و درکنار قبر رسول الله دو قبر دیگر ابوبکر و عمر وجود دارد . موفق باشید
مطالعه تفسیر نمونه آیات ۲۸ از سوره مبارکه نور و آیه ۳۰ سوره مبارکه احزاب خالی از لطف نیست . و همینطور مطالعه کتاب حجاب شهید مطهری ,کتاب محرم و ونامحرم آیه الله ناصرمکارم شیرازی خالی از لطف نیست .
منابع :
۱-نهج البلاغه , خطبه ۲۳۵ , ترجه محمد دشتی
۲-فروغ ابدیت , ج ۲ , ص ۸۷۲
۳- آداب الحرمین ,ص ۱۷۲

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.