آیانگهبانان آسمان جن هاراباشهاب سنگ میزنند؟

0 98

با توجه به آیات مربوطه ی قرآنی، آیا نگهبانان آسمان، جن ها را با شهاب سنگ می‌زنند؟

بحث استراق سمع شیاطین جنی از اخبار غیبی و طرد آنان توسط شهاب در آیات متعددی از قرآن بیان شده مانند: حجر/۱۸ ، صافات/۱۰ ، جن/۹.

درباره مجموعه این آیات به طور کلی دو دیدگاه در میان قرآن پژوهان وجود دارد. گروه اول معنای ظاهری و لغوی کلمات آیات را می پذیرد اما گروه دوم این آیات را از باب تمثیل و تشبیه دانسته و معنای دیگری از آن برداشت می کند. اینک شرح بیشتر این دو نظریه:

علامه طباطبایی در المیزان با اشاره به این دو نظریه می نویسد:
مفسرین براى اینکه مساله "استراق سمع" شیطان ها در آسمان را تصویر کنند و نیز تصویر کنند که چگونه در این هنگام به سوى شیطان ها با شهاب‏ ها تیراندازى مى‏ شود، بر اساس ظواهر آیات و روایات که به ذهن مى‏ رسد توجیهاتى ذکر کرده ‏اند که همه بر این اساس استوار است که آسمان عبارت است از افلاکى که محیط به زمین هستند، و جماعت‏ هایى از ملائکه در آن افلاک منزل دارند و آن افلاک در و دیوارى دارند که هیچ چیز نمى‏ تواند وارد آن شود، مگر چیزهایى که از خود آسمان باشد و اینکه در آسمان اول، جماعتى از فرشتگان هستند که شهاب ها به دست گرفته و در کمین شیطان ها نشسته‏ اند که هر وقت نزدیک بیایند تا اخبار غیبى آسمان را استراق سمع کنند، با آن شهاب ها به سوى آنها تیراندازى کنند و دورشان سازند و این معانى همه از ظاهر آیات و اخبار ابتداء به ذهن مى ‏رسد. (۱)

[علامه طباطبایی در ادامه مطلب، نظر خود را اینگونه بیان می کند:]

ولی امروز بطلان این حرفها به خوبى روشن شده ؛ توضیح مناسب آیات ‏به احتمال ما – و خدا داناتر است – این است که: این بیاناتى که در کلام خداى تعالى دیده مى‏ شود، از باب مثال هایى است که به منظور تصویر حقایق خارج از حس زده شده، تا آنچه خارج از حس است به صورت محسوسات در افهام بگنجد، هم چنان که خود خداى تعالى در کلام مجیدش فرموده:

وَ تِلْکَ الْأَمْثالُ نَضْرِبُها لِلنَّاسِ وَ ما یَعْقِلُها إِلاَّ الْعالِمُونَ (عنکبوت/۴۳)
اینها مثال هایى است که ما براى مردم مى ‏زنیم، و جز دانایان آن را درک نمى ‏کنند

و این گونه مثل ها در کلام خداى تعالى بسیار است، از قبیل عرش، کرسى، لوح و کتاب؛ بنا بر این، مراد از آسمانى که ملائکه در آن منزل دارند، عالمى ملکوتى خواهد بود که افقى عالى ‏تر از افق عالم ملک و محسوس دارد، همان طور که آسمان محسوس ما با اجرامى که در آن هست عالى‏ تر و بلندتر از زمین ماست.

و مراد از نزدیک شدن شیطان ها به آسمان و استراق سمع و به دنبالش هدف شهاب ها قرار گرفتن، این است که: شیطان ها مى ‏خواهند به عالم فرشتگان نزدیک شوند و از اسرار خلقت و حوادث آینده سر درآورند و ملائکه هم ایشان را با نورى از ملکوت که شیطان ها تاب تحمل آن را ندارند، دور مى‏ سازند و یا مراد این است که: شیطان ها خود را به حق نزدیک مى‏ کنند، تا آن را با تلبیس‏ ها و نیرنگ هاى خود به صورت باطل جلوه دهند و یا باطل را باتلبیس و نیرنگ به صورت حق درآورند اما ملائکه تلاش آنان را باطل مى ‏کنند و حق صریح را هویدا مى‏ سازند، تا همه به تلبیس آنها پى برده؛ حق را حق ببینند و باطل را باطل.

و این که خداى سبحان داستان استراق سمع شیاطین و هدف شهاب قرار گرفتنشان را دنبال سوگند به ملائکه وحى و حافظان آن از مداخله شیطان ها ذکر کرده، تا اندازه ‏اى گفتار ما را تایید مى ‏کند و خدا داناتر است. (۲)

پی نوشت
———————————————-
۱- تفسیر فخر رازى، ج ۲۶، ص ۱۲۱ و روح المعانى، ج ۲۳، ص ۷۳
۲- ترجمه المیزان، ج‏17، ص ۱۸۷

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.