– آیا معرفت و شناخت آقا ابا عبدالله الحسین « علیه السلام »تنها از راه مطالعه وتحقیق در مورد ایشان می باشد ؟ ۲- بهترین راه توسل به امام حسین «علیه السلام » چیست ؟

0 23

اصولا بحث معرفت و شناخت نسبت به هر کسی منحصر به مطالعه و تحقیق درباره آن شخص با موضوع نیست .مثلا یکی از راه های رسیدن به معرفت نسبت به پرودگار عالم اینست؛ که انسان درباره خود معرفت و شناخت پیدا کند.{ من عرف نفسه فقد عرف ربه } مطالعه و تحقیق یک طریقی برای رسیدن به حقیقت ا ست. وجود افرادی که نسبت به ساحت مقدس ابی عبد الله الحسین معرفت قلبی دارند در حالی که جزء دانشمندان و علما نیستند, خود موید این مطلب است, که مطالعه و تحقیق , تنها راه رسید ن به معرفت نیست اگر رسیدن به این مرحله را آسان می کند .
معرفت امری قلبی است, که از اخلاص سرچشمه میگیرد . اگر مطالعه و تحقیق با اخلاص همرا ه باشد معرفت را به دنبال خواهد داشت اما اگر اخلاص در کار نباشد چیزی جز دور شدن از معرفت حاصل نخواهد شد. { من اخلص للله اربعین صباحا ظهرت ینابیع الحکمه من قلبه علی لسانه } ( ۱)
یعنی :« کسیکه چهل شبانه روز کار هایش راخالص برای خدا انجام دهد , چشمه های حکمت در قلب و زبانش جاری میشود .»
پس برای رسیدن به معرفت نسبت به وجود مقدس ابی عبدالله الحسین لازم است در اعمال خود خالص شویم و در ضمن بر مطالعه و تحقق خویش بیفزائیم.
اگر ایمان قوی و خالصانه در قلبمان ثابت گردد . جمال و کمال ابی عبد الله در آینه قلب نقش خواهد بست .
بهترین راه توسل توجه به نکات ذیل است .
۱-امام بهترین وسیله نجات است.
۲-امام بهترین وسیله صعود به اوج قله سعادت است.
۳- امام بهترین وسیله خروج از چاه عمیق , مخوف و تاریک جهل و انحراف است.
۴-امام بهترین وسیله ورود به روشنائی و نور است .
۵- امام بهترین وسیله رهائی از ذلت و خفت است.
۶-امام بهترین وسیله رسیدن به عزت و عظمت است.
۷-امام بهترین وسیله ایجاد آرامش در مقابل سختی ها و مصیبت هاست
۸- امام بهترین وسیله تقرب به پرودگار عالم است.
۹-امام بهترین وسیله رسیدن به مقام رضا است.
بعد از باور داشتن به این حقایق با دلی سرشار از امید توسل انجام پذیرد .
« امام علی «علیه السلام » می فرمایند :«ما وسیله ارتباط مردم با خدا هستیم »
حضرت زهرا « سلام الله علیها »میفرمایند : ما راه ارتباط میان خالق و خلق می باشیم »
امام هادی « علیه السلام » می فرمایند: به هنگام بیماری شخصی را به کربلا فرستاد ند تا درکنار قبر مطهر امام حسین «علیه السلام » در حق آن حضرت دعا کند . اگر چه حضرت هادی «علیه السلام » خود امام است ولی این نشان میدهد که امام حسین «علیه السلام » نزد خداوند مقام بس رفعیی دارد و حرم مطهرش محل بر آورده شدن حاجات است .
حضرت امام هادی «علیه السلام » به کسی که در اجرای این دستور شگفت زده شده بود فرمودند : رسول خدا « صلی الله علیه واله » از خانه خدا و حجر الاسود افضل بود, ولی گرچه خانه خدا طواف می کرد و به حجر الاسود دست می مالید و آن را می بوسید؛ همانا خدای تعالی را قطعه زمینهائی ممتاز است که دوست دارد در آن دعا شود و برای کسی که دعا می کند استجابت نماید و حائر امام حسین « علیه السلام » از این بقعه ها ست »
روایت است که عبدالله ابن ابی یعفور به خدمت امام صادق «علیه السلام » عرض کرد , شخصی از خاک قبر امام حسین « علیه السلام » بر می دارد وبهره می برد دیگری بر میدارد و بهره نمی برد حضرت فرمودند : والله هر که بردارد و اعتقاد داشته باشد که به او نفع می بخشد البته بهره مند می شود .
خلاصه اینکه با اعتقاد توسل جستن بهترین نوع توسل است .
منابع :
۱-زیارت جامعه کبیره ,
۲-تفسیر المیزان ,ج ۵ , ص ۳۶۲
۳-شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید , ج ۱۶ , ص ۲۱۱
۴-آداب زیارت امام رضا « علیه السلام » , ص ۲۸-۲۹-۳۰
۵-کامل الزیارات , ص ۲۷۳

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.