بهترین راه تقرب به خدا کدام است ؟

0 38

این سؤال شما را شخصی از حضرت آیه الله بهجت پرسیدند که « اینجانب تصمیم دارم که به خداوند قرب پیدا کنم و سیر و سلوک داشته باشم  آن چیست ؟

فرمودند: « چنانچه طالب صادق باشد ترک معصیت کافی و وافی است برای تمام عمر اگر چه هزار سال باشد. »(۱) و ایضا؛ شخصی عارف پیشرو و کسیکه در سیر و سلوک میخواست قدم بردارد درخواست دستوری کردند . حضرت آیه الله بهجت که همیشه مشغول ذکر بودند سربلند کرده و فرمودند :

« تا می توانید گناه نکنید  و سرزیر انداخته  مشغول ذکر شدند بعد از چند لحظه نگاهی عارفانه کرده و فرمودند : « اگر احیانا گناهی مرتکب شدید سعی کنید گناهی که در آن حق الناس است نباشد. » و برای دفعه سوم فرمودند :« اگر گناه مرتکب شدید که در آن حق الناس است .

سعی کنید در همین دنیا توبه شود برای آخرت نگذارید,که آنجا مشکل است. » ( ۲)
تقرب به خدا در تفسیر قرآن مؤید این مطلب است. در سوره نمل , داستان موسی « علیه السلام » و فرعون و عصا و ساحران چنین می خوانیم.

{ و الق عصاک فلما راها تهتر کانما جانّ ولی مدبرا و لم یعقب یا موسی لاتخف انی لایخاف لدی المرسلمون } ( ۳)

ترجمه : و عصایت رابیفکن  هنگامی که آنرا مشاهده کرد و دید عصا با سرعت همچون مارهای کوچک به هر سو میدوند و ترسید و عقب برگشت و حتی پشت سرش را هم نگاه نکرد گفتیم ای موسی  نترس  که رسولان در نزد من ( تقرب) دارند و نمی ترسند » موسی « علیه السلام » مأموریت دارد تا با ظالم جباری چون فرعون مبارزه کند و نیازمند به قدرت ظاهری و باطنی و سند محکم دارد  در اینجا به موسی گفته شد  عصایت را بیفکن موسی«علیه السلام» عصا را افکند  نا گاه تبدیل به مار و سپس مار بزرگتر و تا به شکل اژدهای عظیم در آمد اینجا بود که موسی « علیه السلام » ترسید و برگشت و حتی پشت سرش را هم نگاه نکرد ….. خدای بزرگ به موسی «علیه السلام » خطاب کرد  ای موسی نترس که رسولان در نزد من ترس و حشتی ندارد. !! مفسرین عالیمقام معتقدند که اینجا مقام ( قرب ) است .

حریم امن پرودگار قادر متعال  اینجا جائی نیست که ترس و وحشتی وجود داشته باشد  یعنی: تو ای موسی  د رحضور پرودگار بزرگ هستی و حضور او ملازم با امنیت مطلق است .

پس انسانیکه خود را در حضور پروردگار ببیند و همیشه در همه حال و همه جا خدا را حاضر و ناضر بداند  تسکینی برقلب او حاکم میشود و اطیمنان خاطر پیدا کرده و همیشه ا ز او کمک و یاری می طلبد و امنیت مطلق را دارا میباشد و تقرب الی الله جزء اهداف عالی او محسوب میگردد و هر گونه عبادت و خدمات و کارنیک را قربه الی الله انجام میدهد .
ممکن است برای شما سؤال پیش آیدکه فقط رسولان مقرب خدایند ؟ جواب اینکه دنبال آیه مذکور این شبهه را بر طرف کرده است .

{ الا من ظلم ثم بدل حسنا بعد سوء فانی غفور رحیم » (۴) ترجمه : از مقام قرب و امنیت خدا کسانی خارج شدندکه گناه و ستم کرده اند  و باز اگر در مقام توبه بر آمدند و بدی را به نیکی تبدیل کنند و جبران گناهان گذشته نمایند  من غفور و رحیمم  توبه آنها را پذیرا می شوم و به آنها نیز امنیت و مقام قرب می بخشم ( ۵) موفق باشید .

مطالع چند کتاب خالی از لطف :
۱ – گنجهای معنوی , رضا جاهد.
۲- توبه زیبا ترین پوزش , محمد حسین جعفری,
۳- تفسیر نمونه,
۴- کرامات رضویه , ج ۲ , علی اکبر مروج .
۵- در محضر لاهوتیان , زندگی عارف سالک بصیرت , حضرت آقای جعفری مجتهدی , نوشته محمد علی مجاهد .
۶- پژوهشی در زندگی امام علی بن موسی الراضا ( ع )
منابع :
۱-فریاد گر توحید , زندگی آیه الله بجهت , ص ۳۸
۲-همان مدرک , ص ۲۰۰
۳-سوره نمل , آیه ۱۰
۴-سوره نمل, آیه ۱۱
۵-سلسله بحثهای پرسش و پاسخ ,حجه الاسلام رنگین کمان, در دانشگاه .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.