لطفا شیوه ترویج فرهنگ اطاعت از اهل بیت «علیه السلام » به جای تشریفات برای اهل بیت «علیهم السلام » رابیان فرمایید ؟ اطاعت بهتر است یا تشریفات و مراسم ؟

0 5

باتشکر از دلسوزی و احساس مسئولیت شما نسبت به ترویج فرهنگ اسلام و اهل بیت ( ع ) هر کس برای رسیدن به اهداف خویش در کمین فرصت است هم مسلمانان و هم کافران.
امیر المومنین علی ( ع ) می فرمایند :{ انتهزوا فرص الخیر فانها تمر مر السحاب} (۱) ترجمه : «فرصتهای خیررا غنیمت شمارید زیرا همانند ابرها می گذرد » در تبلیغ معارف و فرهنگ اطاعت از رسول و ائمه اطهار مبلغ نیز باید با بهره گیری هوشیارانه از فرصتها باید بدنبال نشر معارف و احکام دین باشد. پیامبران در فرصتهای مختلف برای اهداف عالیه خود بهره ی جستند و از تبلیغ دین خود از عهده اینکار خوب برمی آمدند . حضرت یوسف ( ع ) در زندان مقابل زندانیان مادی مسلک دلباخته زر و زیور می فرماید :{ رب الجن احب الی مما یدعونی ….}( ۲)« خدایا زندان را با تمام سختیایش برای من دوست داشتنی تر است از آنچه مرا بدان می خوانند.» دنباله داستان زندان یوسف ( ع ) دو زندانی خواب می بینند و برای تغییر خواب حضور یوسف ( ع ) شرفیاب می شوند و از او تعبیر خواب میخواهد . یوسف از فرصت استفاده کرد و ضمن آنکه قول میدهد که صبر کند تعبیر خوابتان خواهم گفت لیکن از خدای خود سخن به میان می آورد و بدنبال آن می فرمایند : { یا صاحبی السجن اارباب متفقرون خیرام الله الواحد الهقار} (۳) حضرت با ایجاد یک سوال تأمل بر انگیز شکی بر اندیشه خفته آنان وارد می کند. و سوال میکند ای دو رفیق زندانیم آیا خدایان پراکنده بتها و الهیه اساطری بهترند یا خدای یگانه مقتدر . و فطرت خفته آنان را بیدار میکند و سپس به تعبیر خواب آنان می پردازد و ایضا حضرت ابراهیم ( ع ) هنگامیکه شهر را ساکت و آرام می بینید تردردست همه بتها را روی زمین می ریزد و و قتی مردم به شهر برگشته و به بتخانه بتها را سرنگون و شکسته مشاهده میکنند کارشناسان ابراهیم ( ع ) را متهم ردیف اول میدانند ابراهیم را دستگیر و به محل وقوع جرم می آورند و سوال میکنند ,که این کار توست ؟ ابراهیم ( ع) فرصت طلائی را از دست نمی دهد و می فرماید :{ بل فعله کبیرهم فسئلواهم ان کانو ینطقون }
ترجمه : «آن بت بزرگ اینها را شکسته است اگر سخن می گویند از آنها بپرسید !! بت پرستان بخود آمده و به یکدیگر گفتند در حقیقت شما ستمکارید و این همان نتیجه ایست که ابراهیم ( ع ) به دنبال آن بود» .
پیامبر بزگوار اسلام (ص) هم به طور کلی هیمن روش را پیگیر ی میکردند و نزول تدریجی قرآن غالبا بر اساس بیان معارف دینی بوده است , هنگامیکه حادثه ای پیش می آمد یا مسئله ای مطرح میگردند و اذهان مردم را بسوی مطلبی متوجه ساخت به همان مناسب و درهمان فرصت آیاتی از قرآن مجید نازل میگردید .
گاهی رسول خدا ( ص) فرصت سازی کرده و سپس پیام خود را ابلاغ مینمودند. بعنوان مثال پیامبر (ص) همراه اصحاب خود از بیابان بی آب و علف میگذرند حضرت به اصحاب فرمان گرد آوری هیزم میدهند آنان میگویند . یا رسول الله اینجا کویر است و هیزم نایاب پیامبر فرمودند : برگردید هر چه یافتید بیاورید مسلمانان به امر پیامبر ( ص ) به دنبال هیزم در بیابانها پراکنده شدند و هرکس مقداری هیزم ناچیزی با خود آورد و روی هم ریختند و تپه ای هیزم نمودار گردید, در این جا بود که پیامبر (ص ) فرصت را غنیمت شمرده و فرمود « گناهان شما در حالیکه اندک بنظر میرسد اینگونه گرد می آید و شما از آن بی خبرید »
شیوه ترویج و تبلیع فرهنگ اهل بیت ( ع ) باید از فرصتهای ماهها ی رمضان محرم , صفر , ایام فاطمیه , تابستان و ایام تولد امامان و شهادتشان استفاده بهینه کرد و فرا خوانی عمومی بسوی خدا و عمل نیکو و سیره پیامبر و ا ئمه اطهار کتابهای ما شیعیان پراست از احادیث و کلمات گهر بار که سعادت دنیا و آخرت پیروانشان در آن نهفته است بمردم برسانیم و از مراسمات مذهبی کمال استفاده را ببریم .
البته این را نباید منکر شد که گاهی تشریفات و مراسم تاثیر آن بیشتر است . اما تشریفات و مراسمی که موجب وهن دین و برزخ و اسرافکاری نباشد و در لابلای مراسمات و تشریفات نکات سازنده از زندگی پیامبران و امامان ( ص ) به شنوندگان و بیندگان القاء نمود .
خدا به شما توفیق بیشتر مرحمت فرماید.
البته منظور شما از تشریفات واضح نیست؛ اگر منظورتان خرج و مخارجی است که در حرم مطهر انجام میشود ,که آن خودش دارای توجیهی است که باید در جای خود بیان شود. اگر منظور شما مجالس استکه برای اهل بیت (ع ) برگزار می شود, که این خودش یک نوع بستر سازی است تا بتوان تبلیغ کرده برای تبلیغ زندگی ائمه باید فضا و بستر آماده باشد و الانمی شود پیام ائمه ( ع) رابه دیگران انتقال دارد و پس از نوعی این تشریفات واجب و لازم است که مقدمه ای هستند انجام آن واجب که تبلیغ فرهنگ ائمه ( ع ) است .
منابع :
۱-غررالحکم
۲-سوره مبارک یوسف , آیه ۳۳
۳-سوره مبارکه انبیاء , آیه ۶۳

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.