فحش و ناسزا زیاد می گویم و توبه می کنم و دوباره همان کار را تکرار میکنم و توبه ام را می شکنم خواهش می کنم مرا راهنمائی کنید ؟

توبه
0 33

دوست عزیز و محصل گرامی: باید بدانیم یگانه چیزیکه اصالت و استواری دارد ایمان و هدفهای دینی است . اگر محبت و دوستی انسان نسبت به دیگران برای خاطر ایمان آنان و پیوند شک با خدا باشد گسسته می شود. زیرا پایه ای محکم بنا شده است و این ویژگی آئین جاویدان اسلام است, که زیر بنای همه چیز را ایمان قرار داده است در مکتب اسلام دوستی و دشمنی بر پایه ایمان استوار است. یعنی: فقط برای خدا نه چیز دیگر .
قرآن مؤمن را درهر کجا و از هر نژاد و شهری و کشوری که باشد برادر یکدیگر میداند. { انما المومنون اخوه } آری دوست داشتن برادران دینی و از صمیم قلب و جان مهر ورزیدن به آنان وظیفه حتمی مسلمانان است.
در اسلام آن گونه دوستیها ارزشمند است, که اشعه تابناک آن بر شئوون زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان پرتو افکنده و بسوی تکامل رهنمون گردد کتاب آسمانی وحی « مردان و زنان با ایمان دوست و سرپرست و یار مدد کار یکدیگر میداند و همواره یکدیگر را به کار نیک و امیدواری و از کارهای نا پسند باز میدارند »
با این مقدمه کوتاه تکلیف نسبت به دیگران حتی اقوام و خواهر و برادران و دوستان و برادران ایمانی مشخص کرده است و وظایفی معین فرموده تا رشته همبستگی آنان بر جای بماند . امام صادق « علیه السلام » در باره حقوق برادر ایمانی می فرماید : برخی از حقوق مؤمن بر مؤمن دیگر این است , که دوستی او را در سینه و قلب جای دهد. در اندوخته مال خود با او با مواسات عمل کند و کمک نماید در غیاب او جانشین وی و سرپرست خانواده اش باشد هر گاه کسی به او ستم کرد او را یاری کند و به او خیانت نکند در هنگام نیاز او را رها نسازد و به او دروغ نگوید. با او گفتار ناهنجار و کلمه زشت و فحاشی نگوید زیرا اگر کلمه زشت ( فحش ) و نا پسند به برادر ایمانی خود بگوید رشته دوستی آن دو گسسته می شود. و اگر به او بگوید تو دشمن من هستی این گفتار با مسلمان بودن هر دو سازش ندارد. زیرا مسلمان دشمن مسلمان نیست و اگر تهمتی به او زند ایمان از قلبش می رود بدانگونه که نمک در آب حل می شود و از بین برود ( ۳) این حدیث سرنوشت ساز وآموزنده که از فکر و اندیشه بنیانگذار مکتب جعفری ( ع ) سرچشمه گرفته و از زلال آن روحهای تشنه انسانها را سیر آب میسازد وظیفه ما نسبت به دیگران روشن ساخته است و دوستی و مهربانی و کنترل زبان از هر گونه تهمت و غیبت و فحاشی و انتقاد بی جا و گناهان دیگر زبان که علماء اخلاق گناهان زبان را ۱۹۵ (۴) عدد شمرده که هر کدام از این گناه انسان بوسیله زبان به عذاب الهی و کیفر قیامت مبتلا خواهد شد باید مراعات نمود. و این حدیث مشهور همیشه در مقابل دیدگانمان تابلو باشدکه معصوم فرمودند :{حرم الله الجنه علی کل فحاش بذی …. } خدا بهشت را بر آدم بد دهن و فحاش که بر زبانش اذیت میکند حرفها ی نا بجا میزند حرام کرده است و بوی بهشت نخواهد استشمام کرد .
واما برای قوی شدن اراده و اینکه دیگر توبه نکرده و توبه را بشکنیم , پیشنهاد می شو دکه « کسیکه نمی تواند کاری خلافی را ترک کند راههای مختلفی دارد یک راه آنستکه قسم بخورد بگوید بخدا قسم دیگر فحش نمی دهم یا بد اخلاقی نمی کنم و یا….. وقتی قسم خورد باید به قسم وفادار مانده و به تعهدش با خدا انجام دهد و اگر نقض قسم نمود و قسم را شکست باید کفاره دهد یا سه روز روزه بگیرد یا ده مسکین را اطعام داده یا بپوشاند. و این خود یک نو ع فیلتر باز دارنده خواهد بود . امید است با مطالعه کتب اخلاقی شما درسن نوجوانی به تزکیه نفس پرداخته و خودسازی را پیشتر ساخته و در کنار تحصیل ومدارج عالیه علمی و دینی خدمتگزاری صدیق و عضو مفیدی برای انقلاب اسلامی ایران و پاسدار خون شهدا باشید. خدا نگهدار .
منابع :
۱-سوره مبارکه حجرات , آیه ۱۰
۲-سوره مبارک توبه , آیه ۷۱
۳-وسائل الشیعه , ج ۸, ص ۵۴۶
۴-کتاب گناهان زبان , تالیف فقیه ایمانی اصفهانی
۵-رساله احکام برای نوجوانان , آیه الله مکارم شیرازی , مسئله۴۷۸

مطالب مشابه:

آیا اگر آدمی کارهای بدزیاد کرده بود و بعدا به راه راست هدایت شد, خدا همه گناهان او را خواهد بخشید ؟
علت آفرینش چیست و خداوند تبارک و تعالی چه نیازی به خلق« ارض» و «سماء» و موجودات درون آن داشته که آنان را خلق کرده است ؟

لطفا راجع به رسیدن به قرب الهی با شرکت در جلسات امام حسین « علیه السلام » توضیحاتی عنایت فرمایید ؟

بفرمایید که در جریان شهادت حضرت ابوالفضل العباس «علیه السلام » ابتداء کدام دستشان قطع گردیده است ؟
قصد سفر به کربلا را دارم اما پدر و مادر به خاطر نا امنی کنونی عراق مانعند آیا صحیح است بدون اجازه پدر و مادربه این سفر بروم ؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.