آیا اگر آدمی کارهای بدزیاد کرده بود و بعدا به راه راست هدایت شد, خدا همه گناهان او را خواهد بخشید ؟

توبه مکرر
0 79

حضور محترم برادر گرامی عرض میشود: که قرآن مجید آیات زیادی در باره توبه , ارکان توبه, شرایط توبه و چگونگی صحیح توبه و ثمرات توبه و توبه نصوح و راه نجات توبه و در توبه بر روی همه باز خواهد بود و خدا توبه پذیر است و آیات دیگری در باره حقیقت توبه , توبه امید بخش , توبه کاران راستین و توبه های بی فایده و چگونه مومنان خود را به آب توبه شستشو دهند و …. دهها آیات دیگر که همه از کریمی و مهربانی خدا وند متعال نشأت گرفته است, نازل فرمود . در این وقت کم و بضاعت مزجاه در باره چند آیه و حدیث و شرایط توبه صحبت می کنیم .
آیه اول : { الذین تابو من بعد ذالک و اصلحو فان الله غفور رحیم}« اگر کسانیکه بعد از آن توبه کنند و اصلاح نمایند ( و در مقام جبران گناهان گذشته بر آیند که توبه آنان پذیرفته خواهد شد ) زیرا خداوند آمرزنده و مهربان است .» این آیه مانند بسیاری از آیات دیگران قرآن , پس از مسئله توبه با جمله (و اصلحو ا ) این حقیقت را می فهماند , که توبه تنها ندامت از گذشته و تصمیم بر ترک آن گناه در آینده نیست ؛ بلکه شرط قبولی توبه آنستکه با اعمال نیک خود در آینده , اعمال زشت پیشین را جبران کند. و دربعضی دیگر از آیات کریمه قرآن بعد از ذکر توبه اشاره به ایمان و عمل صالح شده است مانند: { الامن تاب وامن و عمل صالحا } (۲) «مگر کسیکه توبه کند و ایمان آورد و عمل صالح انجام دهد در غیر این صورت توبه یک توبه کامل نیست .
آیه دوم : که بسیار مهم است « عسی الله ان یتوب علیهم …»(۳)
ترجمه :« امید می رود که خداوند توبه آنها را بپذیرد , خداوند غفور و رحیم است . این آیه چون با بیان غفران و رحمت الهی تکمیل می شود. جنبه امیدواری در آن غلبه دارد و این آیه فقط مربوط به (ابو لبابه ) متخلفین جنگ نمی شود. بلکه تمام افراد ی را که اعمال نیک و بد را بهم آمیخته اند و از کاری بد خویش پشمانند فرا میکرد و از علامه مجلسی ( ره ) در بحار الانوار نقل شده است. که این آیه امید بخشترین آیات توبه قرآن است که درهای رحمت را بروی گنهکاران گشوده است و توبه کاران را بسوی خود دعوت می کند .( ۴)
اما باید با اصلاح و جبران باشد , این جبران ممکن است کمک به نیاز مندان برگرداندن اموال به صاحبش راضی کردن کسیکه به او تهمت و افتراء زده شود. و یا غیبت کردیم و یا … خلاصه هدف اینستکه روح آلوده به گناه با عمل صالح و شایسته ای شتشو داده شود و پاکی فطرت نخستین را باز یابد.
آیه سوم :{ و الذین عملوا السیئات ثم تابوا من بعدها و امنوا ان ربک من بعدها لغفور رحیم } (۵) ترجمه:« و آنها که گناه کردند و بعد از آن توبه نمودند و ایمان آورند ( امید عفو او را دارند ) زیرا پرود گار تو آمرزنده و مهربانست» در تفسیر این آیه بین مفسرین بحث است, که خدای بزرگ چرا در کلام ایمان بعد از توبه آمده است . با اینکه تا ایمان نباشد؛ توبه محقق نمی پذیرد ؟ در جواب گفته اند: که پایه های ایمان هنگام گناه متزلزل می گردد . و یک نوع سستی پیدا مکیند تا آنجا که در روایت اسلامی می خوانیم شرابخوار به هنگامی که شراب میخورد ایمان ندارد و زناکار هنگام زنا ایمان ندارد. یعنی: فروغ ایمان را از دست می دهد و کم نور و تاریک میگردد. اما هنگامیکه توبه انجام گرفت بار دیگر فروغ اصلی را پیدا کرده آنچنانکه گوئی ایمان بار دیگر تجدید شده است .(۶)
آیه چهارم : { ان الذین کفروا بعد ایمانهم ثم ازداد و کفرا لن تقبل توبتهم …}(۷)
ترجمه : «کسانیکه پس از ایمان کافر شدند و سپس بر کفر خود افزودند و در این راه اصرار ورزیدند , هیچگاه توبه آنان قبول نمی شود » در آیات قبل سخن از کسانی بود که از راه انحراف پشیمان شده و توبه حقیقی میکردند لذا توبه ایشان قبول بود ولی در این آیه شریفه سخن از کسانی است که توبه بی فاید است. زیرا بعد از ایمان کافر شده و در کفر پافشاری مینمایند و هیچگاه حاضر به پیروی از دستورات حق نیستند فکر میکنم آیات مربوط به توبه کافی باشد خسته نباشید .
و اما حدیث در مورد توبه فراوان است پیامبر اسلام ( ص) فرمودند :{ التوبه من الذنب ان لایعود الیه }( ۸) ترجمه :« توبه نمودن از گناه یکی از علامتهایش این است که دیگر به سوی آن گناه نرفته و مرتکب آن نشود. »
حدیث دوم : امام جواد ائمه پیشوای نهم شیعیان فرمودند : {تاخیر التوبه اعتزار و طول التوبه حیره و الاغتدار علی الله هلکه و الاصرار علی الذنب امر لمکر الله …..} (۹)
ترجمه: امام نهم فرمودند : « به تاخیر انداختن توبه نوعی خود فریبی است و وعده دروغ دادن نوعی سر گردانی است وعذر تراشی در برابر خدا نابودی است و پافشاری بر گناه آسودگی از مجازات خدا است و غفلت از مجازات خدا مردمان زیانکارند .
حدیث دوم: امام سجاد ( ع ) در دعای دوازدهم در اعتراف و طلب توبه به سوی خداوند متعال مناجات کرده و میفرماید:{ لاایئس منک و قد فتحت لی باب التوبه الیک …..}(۱۰) ترجمه :« از رحمت تو مأیوس نگردم زیرا در توبه به رویم گشودی و مرا نامید نکرده و از خود نرانیم و طرد نکنی . »آری برادر گرامی با استشهاد این همه آیات و روایات پاسخ سئوال شما امید است مقبول افتد در پایان به این موضوع اشاره می شود ,که باز کردن گناه در هیچ شرایط و در هیچ زمان جایز نیست و نباید بکسی گفت مگر در هنگام زیارت ائمه اطهار( علیهم السلام ) در دل و ذهن و در قنوت نماز شب فقط با خدا گفت و طلب مغفرت نمائیم و در ضمن شرایط توبه را فراموش نباید کرد. با اینکه دیگر گِرد گناه نرفته و «حق الناس» باید پرداخت شود و اگر نماز و روزه بدهکاریم , کلمه استغفار اثری ندارد باید نماز را خواند و قضای آن را بجا آورد و روزه قضا را گرفت و سپس از خدای مهربان طلب مغفرت نمائیم و همیشه بیاد خدا و قیامت و روز محشر بوده که تمام اعمال و رفتار و کردارمان در آن روز هم خود شاهدیم و هم دیگران .موفق باشید . مطالعه چند کتاب خالی از لطف نیست .
۱-معاد در قرآن , نوشته آیه الله مظاهری
۲-صحیفه سجادیه
۳-تفسیر نمونه
۴-رساله عملیه .
منابع :
۱-سور مبارک , آل عمران , آیه ۸۹
۲-سوره مبارک مریم , آیه ۶۰
۳-سوره مبارکه توبه , آیه ۱۰۲
۴-بحار الانوار, مرحوم علامه مجلسی
۵-سوره مبارکه اعراف , آیه ۱۵۳
۶-تفسیر نمونه , جلد ۶, ص ۳۱۵
۷-سوره مبارک آل عمران , آیه ۹۱
۸-نهج الفصاحه
۹-تحف العقول, ص ۴۵۶
۱۰-صحیفه سجادیه , دعای ۱۲ بند ۷
۱۱-رساله عملیه, مسئله۱۳۹۳

مطالب مشابه:

لطفا راجع به رسیدن به قرب الهی با شرکت در جلسات امام حسین « علیه السلام » توضیحاتی عنایت فرمایید ؟
بفرمایید که در جریان شهادت حضرت ابوالفضل العباس «علیه السلام » ابتداء کدام دستشان قطع گردیده است ؟
قصد سفر به کربلا را دارم اما پدر و مادر به خاطر نا امنی کنونی عراق مانعند آیا صحیح است بدون اجازه پدر و مادربه این سفر بروم ؟

اگر به دختری نا محرم از فامیل دست بزنی و قرار به ازدواج باشد در صورتی که همه میدانند که قرار بر ازدواج است. حرام است یا حلال ؟
فحش و ناسزا زیاد می گویم و توبه می کنم و دوباره همان کار را تکرار میکنم و توبه ام را می شکنم خواهش می کنم مرا راهنمائی کنید ؟


علت آفرینش چیست و خداوند تبارک و تعالی چه نیازی به خلق« ارض» و «سماء» و موجودات درون آن داشته که آنان را خلق کرده است ؟

لطفا راجع به رسیدن به قرب الهی با شرکت در جلسات امام حسین « علیه السلام » توضیحاتی عنایت فرمایید ؟

بفرمایید که در جریان شهادت حضرت ابوالفضل العباس «علیه السلام » ابتداء کدام دستشان قطع گردیده است ؟
قصد سفر به کربلا را دارم اما پدر و مادر به خاطر نا امنی کنونی عراق مانعند آیا صحیح است بدون اجازه پدر و مادربه این سفر بروم ؟

اگر به دختری نا محرم از فامیل دست بزنی و قرار به ازدواج باشد در صورتی که همه میدانند که قرار بر ازدواج است. حرام است یا حلال ؟
فحش و ناسزا زیاد می گویم و توبه می کنم و دوباره همان کار را تکرار میکنم و توبه ام را می شکنم خواهش می کنم مرا راهنمائی کنید ؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.