لطفا راه حلی برای ریا نکردن و دوری از ریا و حتی فکر نکردن به آن را برایم معرفی نمایید ؟

0 6

دوست عزیز حتما می دانید که ریا از جمله بیماری های روانی و گناهان قلبی است ریا شرک پنهانی و ریا کار مشرک است . برای درمان ریا ابتدا لازم است حقیقت آن به خوبی شناخته شود. در تعریف ریا آمده است که اگر خواسته ی درونی کسی این باشد که بوسیله انجام دادن عبادتی از واجبات و مستحبات بدنی یا مالی مانند نماز , روزه , حج زکات , خمس, و صدقه و ….. نزد مردم آبرومند شود و اعتبار پیدا کند ومردم او را آدم درست و دینداری بدانند و به این وسیله به مقاصد شوم دنیوی خود از زیادی ثروت و شهرت و مقام و ……. برسد , این خواسته و میل قلبی ریاء است .
کسی که دوست دارد نزد مردم شهرت پیدا کند در واقع چشم دلش کور است. نه بی ارزش دنیا را می بینید نه بزرگی حیات آخرت را .درمان ریا دو راه دارد :
*- یک راه عملی است راه عملی این است که شخص بداند ریا شرک به خداوند است , بداند هیچ عمل ریایی به درگاه خداوند پذیرفته نمی شود و پا داش ندارد .
کلید در دوزخ است آن نماز که در چشم مردم گذاری دراز
اگرجز به حق می رود جاده ات در آتش فشانند سجاده ات .
حتی نماز انسان ریاکار پذیرفته نمی شود .
ریا کار باید بداند باعمل ریایی به بهشت نمی رود و بداند انسانی را که برای او ریا می کند و در مقابل او نماز و عبادتش را طولانی می کند همان مشت خاکی است که دست قدرت الهی به او قدرت بخشیده است .در این صورت دل سالم انسان مؤمن شایسته نمی داند که در برابر بشر عاجز و دلیلی مانند خودش خضوع و خشوع کند . کسی که خدا را همه جا حاضر و ناظر ببیند تنها از خدا می ترسد و تنها برای خدا عبادت می کند و می داند که فقط خداوند است. که قدرت دارد او را محبوب دیگران نماید و فقط خداوند است که می تواند او را مشهور گرداند نه بندگان خدا .
*- اما راه عملی : تنها راه درمان قطعی ریا تابش نور یقین در دل است و انسان تا ایمان در قلبش راه نیابد و به یقین نرسد در خطر ریا است . کسی که به یقین رسید میداند ریا کاری ازهر گناه کبیره ای زشت تر و عقوبتش سخت تر است و برای رسیدن به یقین لازم است انسان تفکر نماید در قدرت و عظمت خداوند در ناتوانی و عجز بندگان خدا. همچنین بهتر است به جز عباداتی که دستور رسیده آشکارا انجام دهد مانند نماز جماعت و حج سایر عباداتش را از واجبات و مستحبات در پنهانی و خفا انجام دهد به طوریکه جز خدا کسی نبیند و بعد از عمل آن را برای کسی نگوید تا انشاء الله خداوند به برکت اخلاص در عمل به او نور یقین عنایت فرماید بطوری که پس از آن هر عملی را در آشکار انجام دهد از ریا محفوظ بماند .
ونیز هر لحظه باید انسان خود را در محضر خدا ببیند و از خدا حیا کند و هر گاه بنده بوسیله مجاهدات نفسانی و تفکر زیاد در اینکه دنیا و شهوات آن ناچیز است , آرزوهای نفسانی را از دل بیرون کند خداوند دلش را از محبت خود پر می کند وچون دل سلطان بدن است پس دلی که جز دوستی خدا , حب دیگران در آن نیست تمام کارهایش را با نیت رضای او انجام می دهد و فقط برای او خضوع و خشوع می کند .
از توبه و دعا و توسل به درگاه خداوند نیز نباید غافل شد . باید تصمیم جدی گرفت و حرکتی را در این زمینه آغاز نمود و از درگاه خداوند طلب کنیم که به ما توفیق ترک ریا و انجام عمل خالص را بدهد و به فرمایش حضرت امام خمینی ( ره ) در هر حال از خدای مهربان در هر وقت خصوصا در خلوت , با تضرع و عجز و مذلت بخواه که تو را هدایت کند و اعمال تو را خالص گرداند . حضرت امام ( ره ) همچنین سفارش می نماید که : در کارهای خود دقیق شو و از نفس خود در هر عملی حساب بکش , که نیتش در کارهایی که انجام داده چه بوده است ؟ پس از این مدتی از قلب خود مواظبت کن و اعمال و رفتار و نیات خود را تحت نظر بگیر و هرعملی که ریا در آن است ترک کن .انشاء الله خداوند سبحان ریا را از قلوب مؤمنین پاک کرده اند . در پایان به شما دوست عزیز سفارش می کنم کتاب قلب سلیم آیه الله دستغیب و سایر کتب اخلاقی در زمینه ریا را بیشتر مطالعه نمایید . موفق باشید .
منابع :

۱-قلب سلیم , آیه الله دستغیب
۲-چهل حدیث , امام خمینی ( ره )
۳-گناهان کبیره , جلد اول , آیه الله دستغیب.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.