لطفا در مورد آداب زیارت اهل قبور توضیحاتی مرحمت فرمائید ؟

0 30

-شخصی از حضرت امام موسی بن جعفر ? سؤال کرد آیا مؤمن در قبرش کسی را که به زیارتش آمده می شناسد؟ فرمودند بلی تا زمانی که درکنار قبرش هستند با آنها انس داردوهنگامی که ازکنار قبرش میروند وحشت سراغش می آید ! ۲-و همچنین از امیرالمؤمنین نقل شده که فرمودند : اموات خود را زیارت کنید چون آنها با زیارت شما خشنود می شوند و حاجات خود را در کنار قبر پدر و مادرتان از خداوند سبحان بخواهید
این دو روایت را نقل کردیم به جهت اهمیت زیارت قبور مؤمنین چون در کنار زیارت بازماندگانشان خوشحال می شوند وکسانی راکه و کسانی را که به زیارت آنها می آیند می شناسند پس باید کاملا حجاب و ادب اسلامی و عفت رعایت شود چون سبب ناراحتی آنها میگردد.
۱-وسائل الشیعه ج ۲ ابواب الدفن باب ۵۴ حدیث ۴ چاپ اسلامیه ص ۸۷۸
۲-منبع قبلی حدیث ۵
((یکی از آداب زیارت))
۱-از امام رضا ? روایت شده که فرمودند : کسی که به کنار قبر برادر مؤمنش میرود ودستش را بر قبرش مینهد هفت مرتبه سوره قدر میخواند از وحشت روز قیامت ایمن می گردد.
۲-و در روایتی دیگر از حضرت رضا ? که فرمودند:اگر کسی قبر مؤمن را زیارت کند و هفت مرتبه سوره قدر بخواند خداوند سبحان او و صاحب قبر را می آمرزد.
۳-شخصی از امام صادق ? سؤال کرد چگونه به اهل قبور سلام کنیم ؟ حضرت فرمودند : بگو السلام علی اهل الدیار من المؤمنین سلام بر ساکنان این محله از مسلمانان و مؤمنین شما از ما جدا شده اید و ما هم به زودی به شما ملحق می شویم.
جهت اطلاع بیشتر میتوانید به کتاب شریف و ارزنده مفاتیح الجنان مرحوم حاج شیخ عباس قمی (ره) در قسمت زیارت اهل قبور مؤمنین ص ۱۱۰۴ کلیات مفاتیح مراجعه فرمائید.
نکته :علاوه بر دعاواستغفاروصدقات که برای مردگان ازمؤمنان بسیارمفید است خودشخص بایدعبرت بگیردوتوجه کندکه در آینده اوهم به همین مکان ملحق می شودوتوبه به معنای بازگشت عملی وفکری کندودرکارها ورفتارش اندیشه نماید ونقا یص آنهارا اصلاح کند .

۱-وسائل الشیعه ج ۲ ص ۸۸۱ ابواب الدفن باب ۵۷ حدیث ۱ (وپاورقی معاد شهید دستغیب )
۲-وسائل الشیعه ج ۲ ص ۸۸۱ ابواب الدفن باب ۵۷ حدیث ۵
۳-وسائل الشیعه ج ۲ ص ۸۷۹ ابواب الدفن باب ۵۶ حدیث ۱

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.