آیا فقیر و غنی همیشه وجود خواهد داشت یا ممکن است روزی کاملاً از بین برود ؟چگونه، لطفاً توضیح دهید.

فقیر و غنی
0 30

دوست خوبم سلام ؛سؤال شما مرا به یاد مدینه فاضله موعود انداخت .همان مدینه که در قرآن وروایات وعده تحقق آن داده شده است. اگر مروری کوتاه بر تاریخ بشریت داشته باشیم به وضوح در می یابیم که فقیر و غنی در طول تاریخ وجود داشته است . اگر چه فقر و ثروت وسیله آزمایش الهی است اما از این نکته نباید غافل بود که نا برابری طبقاتی و وجود فقیر و غنی در همه جوامع از یک سو به خود افراد بستگی دارد که به دنبال کار و تلاش بروند یا نه از سوی دیگر به عدالت اجتماعی وتوزیع عادلانه ثروتها وابسته است.
آرزوی بهتر زیستن و داشتن زندگی آرام با زندگی بشر عجین شده است.محرومیّت روز افزون طبقه ضعیف ،استمداد گرسنگان جهان وگسترش فقر و بیکاری ، وجدانهای زنده و حسّاس را پریشان نموده است. در این میان مسلمانان آگاه به ویژه شیعیان از یأس و نومیدی دوری گزیده ومنتظر روز موعود اسلام ومدینه فاضله آن هستند.
در عصر ظهور ، مدینه فاضله اسلامی،در حقیقت آرمان شهر و آسایش همگانی . رفاه تنعم به گونه ای خواهد بود که دیگر نیازمندی در سطح جامعه یافت نمی شود ،چون توزیع عادلانه منابع و ثروت جایی برای فقر و طبقه ضعیف باقی نمی گذارد در این جامعه دیگر مانند جوامع امروزی عمل نمی شود . امروزه بیش از ۸۰% ثروت در دست کمتر از بیست در صد و ۲۰% ثروت دیگر در دست هشتاد در صد مردم است ودر جامعه مهدوی چنین نخواهد بود .به علاوه در این عصر به جهت اجرای عدالت ،آسمان برکات خود را از مردم دریغ نمی کند. و زمین هر چه دارد در اختیار بشر قرار می دهد . بنابر این در شهر عدالت رفاه و آسایش عمومی خواهد بود. حقوق افراد، آنقدر بالا می رود که در هیچ جامعه ای فقیری پیدا نمی شود وهمه به سرحدخودکفائی می رسند.
رسول خدا ? می فرمایند:زمین در آن عصر قطعات کبد خود رابرای او بیرون میفرستد و او ثروت بدون شماره خود را در میان مردم پخش می کند.
و در حدیثی دیگر میفرمایند:شمارا به ظهور حضرت مهدی ? بشارت می دهم که زمین را پرازعدالت می کند ، همان جورکه پراز جور ستم شده است. ساکنان آسمانها و زمین از او راضی می شوند واموال وثروتها را به طور صحیح تقسیم می کند.
شخصی پرسید:تقسیم صحیح ثروت چیست ؟فرمود: به طور مساوی درمیان مردم تقسیم شود ودلهای پیروان محمدرا پراز بی نیازی کند و عدالتش همه را فرا گیرد ، تا آنجا که دستور دهد کسی با صدای بلند صدا زندکه هرکس نیازمالی دارد ، برخیزد.
هیچ کس جز یک نفر بر نمی خیزد،سپس امام دستور می دهد مال قابل ملاحظه ای به او بدهند ، امّا اوبه زودی پشیمان میشودکه چرا آنقدر حریص بوده و مال را بر می گرداند.
پس هموطن گرامی روزی خواهد رسید که فقیر و غنی در جامعه وجود نداشته باشندبلکه همه افرادی غنی وبی نیازباشند . بیائیدبااعمال خودوبادعازمینه ظهورمهدی ? رامهیّا کنیم انشاءالله بزودی شاهد عدالت مهدوی در مدینه فاضله باشیم.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.