در کنار آدمهایی که به اصطلاح چشم شور دارند چطور باید زندگی کنیم تا صدمه ای نخوریم؟ آیا این چنین موضوعی صحت دارد یا خیر؟

0 31

خداوند انسانها را آگاه و مختار آفریده است و اختیار آنها را در اختیار هیچ کسی قرار نداده است، حتی پیامبران بر انسان مسلط نیستند بلکه دعوتگرانی هستند که پیامشان را به انسانها می رسانند و خود آدمها هستند که یا می پذیرند یا رد می کنند. خداوند هیچ کس را مسلط بر دیگری نیافریده است. لذا اینجور نیست که اختیار عمل من به دست یا چشم دیگری وابسته باشد. اما از طرفی هر چیزی در این عالم دارای اثری است. مثلا اگر کسی به شما به تندی نگاه بکند با این که نگاه تند او به بدن شما برخورد نمی کند ولی شما را ناراحت می کند. یا اگر کسی به شما لبخند بزند موجب نشاط و شادی شما می شود. چشمها هم می توانند آثاری داشته باشند که آثار سوء باشد یا آثار نیک. مثلا وقتی یک نفر به ما خیره شود و احساس کنیم حواسش متوجه ماست ممکن است احساس محبت، نفرت، تعجب، ترس و … مثل اینها در ما ایجاد شود و یا حتی باعث شود که من به او علاقه مند گردم. لذا نگاهها بی تأثیر نیستند. اما خداوند هیچ کس را اسیر دیگری نیافریده است. شما به قدری که خودتان را واگذار کنید تأثیر می گیرید. اگر آدمی به خدا اتکا داشته باشد و دارای هدف و اراده قوی باشد و سریع تحت تأثیر دیگران قرار نگیرد، چشم زخم یا به قول شما چشم شور هیچ اثری بر او ندارد.
اما این که چرا چشم زخم هست آیا تا به حال فکر کرده اید البته اختصاص به افراد خاصی ندارد و به همه افراد انسان تعلق می گیرد. شاید خداوند می خواسته به این وسیله بنده اش را کنترل کند تا مواظب دلهای دیگران باشد، ما در این دنیا قرار نیست همیشه در نهایت باشیم بلکه آمده ایم تا به کمال برسیم، آن هم از نوع کمال انسانی نه مسائل خاص دنیوی. به عنوان مثال یکی ممکن است پولدار ترین فرد باشد، خوشگل ترین باشد، اما کمال انسانی نداشته باشد.
ما در زندگی باید به هم آرامش بدهیم نه خدای نکرده فخر و تکبر، یک نفر از نداریش در کنار دارائی ما رنج ببرد، یک کسی که زیبایی ندارد در کنار قامت رعنای شما آب شود، بنابراین در دنیا توصیه شده است که حتی حمد خدا را آهسته بگوئید تا در دل دیگران احساس خاص نبودن و نداشتن ایجاد نشود. شوهر خوب داری در دل از خدا تشکر کن نه جلوی دیگران پز بدهی که کارت خراب است، که جزء قوانین دنیا است اگر دلی را بلرزانی دلت خواهد لرزید، اگر اشکی را بریزی اشکت خواه ریخت.
البته اظهار عجز و بد بختی هم بسیار بد است بلکه باید طوری رفتار کرد که شما را در وضعیت متعادل ببینند. یک شخصیت محکم، پاک، پاکیزه، بدون اسراف، بخشنده و در عین حال در هر شرایطی باید فقط گفت: «الحمدالله»
اگر ماشین خریدید فقط بگوئید الحمدالله اگر حالتان را می پرسند بگوئید الحمدالله که این حمدها بد را به خوب تبدیل می کند و خوب را خوبتر و دلی را خراب نمی کند که دلها را آباد می کند.
موفق باشید

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.