فلسفه قمه زدن را توضیح دهید ؟

حکم شرعی قمه‌زنی چیست؟
0 40

در مورد سؤال اول شما باید گفت قمه زدن بخشی از مراسم عزاداری است که از قدیم در بعضی از مناطق برگزار می شده است که هدف از آن ابراز نوعی عشق وعلاقه واز جان گذشتگی نسبت به امام حسین (ع) بوده است . قمه زنی نیز مانند سایر مسائل در فقه اسلامی قانون ومقرراتی دارد که لازم است عزاداران از آن دستورات پیروی کنند .

مثلاً یکی از احکام عزاداری این است که کیفیت عزاداری باید چنان باشد که بهانه ای به دست دشمنان اسلام ندهد وموجب سوء استفاده از آن نشود وچون امروز دشمنان از این عمل سوءاستفاده می کنند اکثر مراجع این عمل را حرام دانسته یا از آن نمی فرموده یا جواز آن را مقید به شرایطی نموده اند که منجر به عدم جواز می شود.
علامه امینی « قمه زنی واعمال دیگر از این قبیل در مراسم عزاداری حسینی به حکم عقل وشرع حرام است وزخمی ساختن سر ،که نه سود دنیوی دارد ونه اجر اخروی . ایذاء نفس است که خود در شرع حرام است ودرمقابل این عمل شیعه اهل بیت را در انظار دیگران مورد تمسخر قرار داده و آنها را وحشی قلمداد می کند .

شکی نیست که این اعمال از وساوس شیاطین بوده و موجب رضایت خدا و پیامبر(ص) واهل بیت اطهار (ع) نیست .»

مرحوم آیت الله حکیم جواز قمه زنی را مقید به چهار شرط نموده است:
۱-خوف ضرر وجود نداشته باشد۰
۲-عزاداری بر آن صدق کند ۰
۳-عداوت و دشمنی دیگران را ایجاد نکند۰
۴-عداوت ودشمنی دیگران را ایجاد نکند۰ » ۲

امام خمینی (ره) : « اگر موجب ضرر نباشد مانع ندارد ، ولی در این زمان این عمل نشود.»۳

مقام معظم رهبری : « اگر موجب وهن مذهب در زمان حاضر ویا مستلزم خوف خطر جان یا ضرر معتنی به باشد جایز نیست۰»۴

آیت الله جوادی آملی : چیزی که مایه وهن اسلام ومایه هتک حرمت عزاداری است جایز نیست . انتظار می رود از قمه زنی ومانند آن پرهیز شود.» ۵

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.