۱-زندگی بعد از قیامت چگونه است ؟ آیا کافران همیشه در آتش دوزخند و مؤمنان در مکانهای بهشتی ؟آیا زندگی بعد از قیامت هم مثل زندگی اجتماعی دنیاست یا خیر ؟

0 8

هر کس را خداوند متعال داخل بهشت فرمود بلا شک دیگر او را خارج نخواهد فرمود و بهشت مقر ابدی اوست و برای مدت آن انتهائی نخواهد بود و اما آنهائی که داخل جهنم می شوند پس اگر ذره ایمان در دل آنها باشد عاقبت آنها را بیرون می آورند و به بهشت داخل می نمایند و نمی مانند در جهنم مگر کفار و منافقین و منکر و دشمن ائمه و برای مدت توقف آنها در جهنم نهایتی نخواهد بود . و اگر کسی بگوید که عذاب همیشگی در مقابل اعمال جزئیه متناهیه که در مدت کوتاه عمر خود در دنیا نمودند خلاف عدل است جواب گوئیم که خلود در جهنم در مقابل کناهان جزئیه صادره از آنها نیست بلکه در مقابل یک امر ثابتی است که در دنیا کسب نمودند و هیچوقت زایل شدنی نیست و آن عبارت از کفر و عناد و شقاوت است چنانچه خلود مؤمنین در بهشت هم در مقابل امر ثابتی است که عبارتست از نیات صادقیه و ایمان و محبت و سعادت .
امام صادق ( ع ) فرمود : جز این نیست که اهل آتش همیشه در آتش هستند برای اینکه نیت آنها در دنیا چنین بود که اگر در دنیا همیشه باشند همیشه در کفر و گناهکاری باشند و نیز اهل بهشت همیشه در بهشت هستند . چونکه نیت آنها در دنیا این بود که اگر همیشه در دنیا باشند با ایمان و مطیع پروردگار باشند پس نیت ها تنها سبب خلود بهشتیان در بهشت و جهنمیان در جهنم است .
بهشت چون ویژگی دنیا را ندارد و همه چیز خالص و صد در صد است لذا احساس خستگی و ملالت وجود ندارد در حیات اخروی چنین نیست ، انسان در نقطه پایان حرکت و تکاپوی خود برای همیشه خواسته ی حقیقی و گمگشته درونی خویش را که همانا لقای پروردگار است می یابد و به رضایت قلبی میرسد . و دغدغه پایان یافتن مواهبی که بدان دست یافته است او را نمی آزارد و او خود نیز خواهان هیچ گونه دگرگونی در وضع موجود نمی باشد

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.