آیا شیطان می تواند پیامبر الهی را فریب داده و وحی او را دستکاری کند؟

0 54

اگر کسی به طریق صحیح و منطقی اصول اعتقادی را بررسی کند، هرگز در ورطه این گونه سوالات گرفتار نمی شود. مسلمانان در ابتدا خدا و صفات او را اثبات می کنند و بعد با توجه به حکمت الهی، خلقت را دارای هدف می دانند که برای رسیدن به هدف خلقت، باید پیام الهی (=وحی) در دسترس بشر قرار گیرد.

یعنی قبل از هر سخنی درباره رسول لزوم رسیدن وحی و پیام الهی به بشر، امری لازم و ضروری شمرده می شود که با ادله محکم اثبات شده است.

از این رو رسالت لازم است و به همین دلیل کسی که به رسالت مبعوث می شود باید در بیان وحی الهی، مصون از هر گونه خطا و اشتباهی باشد.

و معجزه ای که خدا در اختیار پیامبران قرار می دهد برای اثبات همین معناست چون کسی که قدرت مافوق توانایی مخلوق دارد، حتما رابطه ای با خدا دارد، و سخنی که نقل می کند نیز ماحصل همین رابطه است.

 

اگر خدای متعال اجازه دهد که شیطان بتواند در وحی دستکاری کند، هدف خود را نقض کرده و کسی که خدای متعال را حکیم می داند، هرگز چنین احتمالی را نمی پذیرد. بنابراین روشن است که شیطان از جانب خدای متعال از دستکاری وحی منع می شود و این مطالب در قرآن نیز بیان شده است:

«فَإِنَّهُ یَسْلُکُ مِن بَینْ‏ِ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ رَصَدًا * لِّیَعْلَمَ أَن قَدْ أَبْلَغُواْ رِسَالَاتِ رَبهِّمْ[جن/۲۷-۲۸] مراقبینى از پیش رو و پشت سر براى آنها قرار مى ‏دهد … تا بداند پیامبرانش رسالتهاى پروردگارشان را ابلاغ کرده ‏اند.»

علاوه بر اینکه اگر شیطان در وحی دستکاری کرده بود، باید محتوای آن انسان را به گمراهی می کشاند. در حالی که محتوا خود با فطرت انسان درک می شود و نورانیت آن درک می شود. و ابعاد اعجاز آمیز قرآن و نظایر آن نیز دلیلی بر الهی بودنش است.

منبع: شهر سوال

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.