آیا این موضوع درست است که خداوند همه شیعیان را در نهایت وارد بهشت می نماید؟

0 18

اولا ارتباط دو جهان مثل دو فصل از یک سال است که یکی داشت است و یکی برداشت. بهشت و جهنم دو مسیر سیر انسانها هستند و ملاک آن از طرفی ایمان به خدا و قیامت و هدایت و مسیر الهی است که ایمان در مرحله اول تسلیم حکم پیامبر(ص) شدن است، که در نهایت حکم خداست. «فان اسلموا فقد اهتدوا»
‹ اگر هدایت می خواهید تسلیم گفته پیامبر شوید›(۱)
اسلام همان تسلیم در مقام عملی و اعتقادی است و همینطور ایمان و اعتقاد به امامت که شرط قبولی اعمال است چون لازمه شناخت و معرفت و محبت به خدا شناخت و اعتقاد و محبت به امام و پیغمبر است و البته محبت هم باید همراه عمل باشد که نتیجه بدهد «حب علی حسنه لا یضر معها سیه» دوستی علی (ع) حسنه ای است که هیچ گناهی به او ضرر نمی زند(۲). یعنی حب و محبت امام علیه اسلام سرمایه ای از ایمان است و موجب می شود که نورانیت ولایت باعث توبه و دوری از گناه شود و به سبب شفاعت اگر جایی خطایی را مرتکب شود از عذاب همیشگی نجات پیدا می کند. ضمن اینکه شیعه به تناسب خطاهایش در قبر و برزخ و حتی مواقف از قیامت دچار عذاب و گرفتاری می شود.
بنا بر روایاتی گنه کاران از مؤمنان، سهمی از دوزخ دارند لکن بعد از مدتی پاک می شوند و از دوزخ آزاد می شوند.(۳)
امام باقر(ع) فرمود: ای جابر شیعه ما نیست کسی که تقوانداشته و اطاعت خدا را نکند و دوست ما نیست کسی که گناه کند و از آتش دوزخ دور نمی شود مگر به اطاعت و به ولایت ما نمی رسد مگر به عمل.(۴)
بنابر این بهشت و جهنم حاصل اندیشه و عمل انسان است، اما این که تا ابد در جهنم نمی ماند و در عذاب همیشگی نخواهند ماند، زیرا عذاب خلودو جاودان در آتش قیامت از آن منکران حق و مشرکان و معاندان است آنهم بعد از اتمام حجت الهی.
در انتها خلاصه حدیثی را بیان کنیم: از چهل حدیث امام خمینی حدیث ۳۳
ولایت حضرات معصومین علهیم السلام شرط قبولی اعمال است، اینکه شرط قبولی ایمان به خدا و نبوت پیامبر است و اگر کسی تمام شب را به نماز و تمام روز را روزه باشد، اما ولایت ولی خدا را (یعنی امامان معصوم علیهم السلام)نپذیرد برای او ثوابی نیست و از اهل ایمان نیست.(۵) بنابراین بهشت سند تلاش مؤمنان است نه غیر آن ها.
«الذین یرثون الفردوس و هم فیها خالدون»
کسانی که به بهشت را به ارث می برند و در آن همیشگی و جاودان خواهند ماند.(۶)
منابع:
۱٫عدل الهی شهید مطهری ص۳۴۳٫
۲٫چهل حدیث امام خمینی حدیث۳۳٫
۳٫تفسیر نمونه، سوره نباء ذیل آیه۲۳، جلد۲۶٫
۴٫چهل حدیث امام خمینی حدیث۳۲٫
۵٫چهل حدیث امام خمینی حدیث۳۲٫
۶٫تفسیر نمونه، تفسیر آیه ۱۱ سوره مؤمنان.
کتب جهت مطالعه: عدل الهی شهید مطهری. چهل حدیث امام خمینی. معاد حاج آقای قرائتی. معاد شهید دستغیب.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.