آیا فرزنددار شدن در ماه محرم و صفر کراهت دارد ؟

تربیت فرزند در دوران بارداری
0 377

آیا فرزنددار شدن در ماه محرم و صفر کراهت دارد ؟

سوال کاربر

میخواهم بدانم آیا از نظر دین و شرع، نطفه گذاری در ماه محرم و صفر اشکال دارد یا نه؟ به خصوص ماه صفر. در واقع میخواهم بدانم آیا این ماه ها و شرایط آنها بر بچه ای که در آن ماه به وجود می آید، تأثیر منفی دارند یا خیر؟ آیا آمیزش و نطفه گذاری در این ماه ها کراهت دارد یا خیر؟ به خصوص ماه صفر.
ممنون از شما

پاسخ

اسلام برای همه جنبه های زندگی انسان و از جمله در مورد آمیزش برنامه هایی ارائه کرده است که رعایت این آداب، در بهداشت فردی و اجتماعی، روحی و جسمی زن و شوهر، فرزنددار شدن و سالم بودن آن، ازدیاد محبت و غیره تأثیر دارد. اسلام عمل زناشویی و بچه دار شدن را در هر جا و هر محلی اجازه نداده است و باید جای مخصوص و مناسبی برای این کار در نظر گرفته شود و در تحت شرایط خاصی انجام پذیرد.

– تأثیر زمان آمیزش در حالات و روحیات فرزند:

برای آمیزش زمانی در نظر گرفته شده است که عدم رعایت آن می تواند تأثیرات بدی را به دنبال داشته باشد؛ چنانچه امام صادق (ع) می فرماید: «در اول و وسط و آخر ماه جماع مکن که باعث سقط جنین می شود و اگر فرزندى متولد شود ممکن است دیوانه باشد یا صرع داشته باشد… »(۱)
یا مثلاً آمیزش در ایام حیض و نفاس و در حال روزه داری نباشد. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «هر کس در حال حیض با همسر خود همبستر شود و فرزندی که متولد می شود مبتلا به خوره یا پیسى باشد، پس ملامت نکند، مگر خود را»(۲)

– فرزند دار شدن در ماه محرم و صفر از دیدگاه اسلام:

مجامعت با همسر برای فرزنددار شدن در غیر از ایام حیض و نفاس و در حال احرام و روزه یا موارد ثانوی دیگر حرام نمی باشد. «مجامعت در ماه های محرم و صفر و ایام شهادت و سوگواری حرمت شرعی ندارد، بلی این یک نوع احترام به پیشوایان دینی محسوب می شود، همچنان که معمولاً افراد در مرگ عزیزانشان به احترام آنها مدتی از مجامعت کناره می گیرند.»

اما حامله شدن و انعقاد نطفه در شبهای عید فطر، قربان، نیمه شعبان، اول، وسط و یا آخر ماه مکروه است. اما در ایامی مثل ماه محرم و صفر، ماه مبارک رمضان، ایام ولادتها و شهادت ائمه(ع) بارداری در آن ایرادی ندارد، شما می توانید در هر ماهی غیر از روزهای نهی شده باردار شوید و از دیدگاه دین وشرع، هیچ اشکالی ندارد و هیچ تأثیر منفی روی فرزند نمی گذارد.

 

+ همچنین بخوانید : در ماه های قمری کدام روز ها برای امر خیر خوب است یا بد؟

برای اطلاعات بیشتر مراجعه شود:

۱- حلیه المتقین، نویسنده: محمد باقر مجلسی.
۲- ریحانه بهشتی، نویسنده: سیما میخبر.

 

پی نوشت ها:

۱. مجلسی، محمد باقر، حلیه المتقین، باب چهارم در بیان فضیلت تزویج و آداب آن، فصل چهارم.
۲. همان، فصل چهارم از باب چهارم.

 

مراقبت‌های دوران بارداری

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.