آیا بعد از خوردن مشروب می توان نماز خواند؟

1 3,807

آیا شخص بعد از خوردن مشروب می تواند نماز یومیه را بخواند؟

سوال
آیا بعد از خوردن مشروب مثلا ۲ ساعت بعد از آن می توان نماز یومیه را خواند. آیا خواندن نماز بعد از نوشیدن مشروب اشکالی ندارد؟

پاسخ

” آشامیدن شراب حرام و در بعضى از اخبار بزرگترین گناه شمرده شده است و اگر کسى آن را حلال بداند در صورتى که ملتفت باشد که لازمه حلال دانستن آن، تکذیب خدا و پیغمبر(ص)مى‏باشد کافر است . از حضرت امام جعفر صادق(ع) روایت شده است که فرمودند: شراب ریشه بدیها و منشأ گناهان است و کسى که شراب مى‏خورد، عقل خود را از دست مى‏دهد و در آن موقع خدا را نمى‏شناسد و از هیچ گناهى باک ندارد و احترام هیچ کس را نگه نمى‏دارد و حقّ خویشان نزدیک را رعایت نمى‏کند و از زشتیهاى آشکار رو نمى‏گرداند و روح ایمان و خدا شناسى از بدن او بیرون مى‏رود و روح ناقص خبیثى که از رحمت خدا دور است در او مى‏ماند و خدا و فرشتگان و پیغمبران و مؤمنین، او را لعنت مى‏کنند و تا چهل روز نماز او قبول نمى‏شود و روز قیامت روى او سیاه است و زبان از دهانش بیرون مى‏آید و آب دهان او به سینه ‏اش مى‏ریزد و فریاد تشنگى او بلند است.”[۱]‏

اِنَّما یُریدُ الشَّیطانُ اَنْ یُوقِعَ بَیْنَکُمُ الْعَداوَهَ وَ الْبَغْضاءَ فِى الخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ وَ یَصُدَّکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللّهِ وَعَنِ الصَّلوهِ فَهَلْ اَنْتُمْ مُنْتَهُونِ.

شیطان قصد دارد بوسیله شراب و قمار میان شما بذر کینه و دشمنى بیندازد و شما را از یاد خدا و نماز باز دارد. پس آیا شما از آن دست برمى دارید.

“البته گفتنى است عدم قبول نماز به معناى عدم صحت نماز نیست و منظور از عدم قبول، محرومیت از درجات بهشت است. چنین شخصی بعد از حالت مستى باید نمازش را بجا آورد”[۲] و اگر بعد از دو ساعت حالت مستی نداشته باشد و بعد از طهارت بدن و لباسش از نجاست شراب، می تواند نماز بخواند.

عَنْ اَبى جَعْفَرٍ علیه السلام قالَ: مَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ لَمْ تُقْبَلْ صَلاتُهُ اَرْبَعینَ یَوْما، فَاِنْ تَرَکَ الصَّلاهَ فى هذِهِ الاَیّامِ ضُوعِفَ عَلَیهِ الْعَذَابُ لِتَرْکِ الصَّلاهِ.
امام باقر علیه السلام فرمود:کسى که شراب بخورد خداوند چهل روز نمازش را نمى پذیرد، چنانچه در این چهل روز نماز را هم ترک کند عذاب او بخاطر ترک نماز دو چندان مى شود.

 

نمایه های مربوط:

سوال ۵۲۰۶ (سایت: ۵۶۰۵)  توبه از مصرف الکل.

سؤال ۳۱۹۲ (سایت: ۳۴۴۴)  توبه از گناه.

سؤال ۳۷۰۴ (سایت: ۳۹۵۵)  توبه از گناه و محبوب خدا شدن.

[۱]  توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏۲، ص۶۰۳ .

[۲]   با استفاده از نرم افزار پرسمان.

تأثیرات شراب  بر زیبایی

1 نظر
  1. ناشناس می گوید

    نمیشه اصلا عرق نخوری

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.