معایب دین زرتشت چیست؟

0 35

مهمترین عیب آیین زرتشت در اعتقاد به ثنویت و دوگانه پرستی که در برخی از متون کهن پهلوی از آن دفاع شده و همچنین نگرشی خاص به آتش داشتن و بجا آوردن بعضی مراسم در تدفین اموات (البته تا چند دهه قبل بوده و الآن نیست.)

البته بعضی از موبدان (روحانیان) روشنفکر این دین، تفسیر و برداشت جدیدی از این دین ارائه کرده اند و می گویند که پیامبر این آئین یعنی زرتشت با دوگانه پرستی مبارزه می کرده است و اقوام ایرانی قبل از او، قایل به خدایان بد و خدایان خوب بوده اند و هر دو را نیایش و ستایش می کرده اند، خدایان خوب را می ستودند و برای خدایان بد قربانی می کرده اند تا از شر آنان در امان باشند. اما زرتشت معتقد بود که خدا نمی تواند پدید آورنده بدی ها باشد و ایشان مروج یکتاپرستی بوده و دیوها و اهریمن را از مرتبه خدایی ساقط نموده و قائل به این بود که تنها یک خدا وجود دارد و او همه نیکی و خوبی است. البته ایشان در سایر مسایل مربوط به دین زرتشت نیز قرائت نوینی عرضه کرده اند که بطور خلاصه بعضی از اعتقادات و آئینهایی را که غیر قابل ارائه بنظر می رسند را تحریف شده می دانند [i] .

[i] برای اطلاع بیشتر به مجله هفت آسمان شماره ۱۴ مراجعه کنید، و همچنین می توانید واژه «زرتشت» را در سایت حوزه جستجو نمایید.

منبع: حوزه نت

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.