مولوی شیعه بوده یا سنی؟ اگر سنی بوده جگونه بدونه اعتقاد به خاندان ولایت به آن در جات عر فانی رسیده؟

0 111

در خصوص شخص مولوی، عده ای او را شیعه و دیگران او را سنی می دانند که هر دو گروه به اشعار او استناد می کنند. عده ای که او را شیعه می پندارند به اشعار وی در مدح و منقبت حضرت علی (ع) و تصریح به جانشینی ایشان توسط حضرت رسول اکرم (ص) و پرداختن واقعه عاشوراء و لعن و مذمت یزید استناد می کنند.

معتقدین به سنی بودن وی هم، به اشعار وی در خصوص حضرت ابوطالب پدر حضرت علی (ع) و عموی گرامی حضرت رسول اکرم (ص) و مدح معاویه و مدح عثمان و… استناد می کنند.

بزرگانی از عرفاء و اهل سیر و سلوک که مولوی را در مقامات عالیه و درجات بالای عرفان می دانند ایشان را شیعه می دانند و اشعار ایشان را در این دو مقوله این گونه تفسیر و تبیین می کنند که وقتی به تعبیرات و کلمات این اشعار دقت می شود می فهمیم که جایی که در مقام مدح حضرت امیرمؤمنان و … سخن می راند واقعاً سخن از ته دل و برخاسته از روی اعتقادات و ناشی از یک گونه التزامات فکری است که این گونه سخنوری بدون آن، ممکن نیست. و به همین شکل اگر به آن طرف نگاهی بیاندازیم تعبیرات و کلماتی که آنجا بکار می رود، نشان دهنده اموراتی که در بالا ذکر کردیم نیست و بیشتر جنبه ظاهری و تقیه ای دارد.

خلاصه اینکه در زمانی که افرادی مثل ایشان می زیسته اند احتمالاً ناگزیر از چنن رفتارهایی بوده اند و اگر به این مقدار هم این گونه نمی گفته اند به ایشان اجازه اشاعه و گسترش حرفهای دیگرشان را نمی دادند و الان دست ما و شما از حرفهای بزرگ دیگر نیز کوتاه بود.

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.