سفارش جبرئیل به پیامبر(ص) در احترام مردان به زنان

0 31

اسلام برای ایجاد صفا و آرامش بین زن و شوهر و دوام زندگی آنها، وظایفی اخلاقی و فقهی را برای طرفین در نظر گرفته است.

 

 بر اساس سخن پیامبر(ص) زنان را نباید بر کاری مجبور کرد، بلکه باید با آنها به نرمی رفتار نمود. از طرفی هم حق انتخاب مسکن با مرد است و شهری که مرد انتخاب می‌کند زن قبول ندارد. در این مورد تکلیف چیست؟

اسلام برای ایجاد صفا و آرامش بین زن و شوهر و دوام زندگی آنها، وظایفی اخلاقی و فقهی را برای طرفین در نظر گرفته است. در این راستا در گزارشی صحیح از پیامبر(ص)،[۱] نقل شده است: «أَوْصَانِی جَبْرَئِیلُ‏ ع بِالْمَرْأَهِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنَّهُ لَا یَنْبَغِی طَلَاقُهَا إِلَّا مِنْ فَاحِشَهٍ مُبَیِّنَهٍ»؛[۲] جبرئیل پیوسته سفارش زنان را به من می‌نمود تا جایی که گمان کردم که اگر مرتکب فحشای آشکاری نشود، طلاق او حرام خواهد بود.[۳]
اما در ارتباط با پرسش مطرح شده باید گفت؛ یکی از حقوقی که مرد بر زن دارد، پیروی زن از او در محل سکونت است که اگر در هنگام عقد ازدواج، زن شرط سکونت در محل خاصّی را نکرده باشد، مرد می‌تواند تعیین محل سکونت خانواده را مشخص کرده و زن باید از او پیروی کند.[۴]
با این‌حال و با توجه به توصیه قرآنی «وَ أْتَمِرُوا بَیْنَکُمْ بِمَعْرُوف»،[۵] بهتر است زن و شوهر بر اساس صلاح زندگی و توجه به مسائل اخلاقی، این‌گونه امور را دوستانه حل نمایند و طبیعی است که اگر مواردی از این دست با محبت و گفت‌وگوی منطقی – و نه در یک چارچوب حقوقی خشک – حل و فصل شود، زندگی شیرین‌تر خواهد شد.

پی نوشت:
[۱]. مجلسی، محمد باقر، مرآه العقول فی شرح أخبار آل الرسول، محقق، مصحح، رسولی، سید هاشم، ج ۲۰، ص ۳۲۶، ‌تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ دوم، ۱۴۰۴ق.
[۲]. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۵، ص ۵۱۲، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.
[۳]. ر. ک: «راه تفاهم زن و شوهر»، ۸۷۲۵؛ «رضایت زن و شوهر از یکدیگر و قبولی عبادات»، ۹۷۶۵۸؛ «حدود لذت های جنسی زن و شوهر از یکدیگر»، ۲۱۰۵؛
[۴]. ر. ک: «وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر»، ۸۵۰؛ «فرمانبرداری زنان در برابر مردان»، ۱۶۷۴؛ «مسکن مناسب زن»، ۳۳۹۸۱؛ «حق سکونت و تهیه لوازم زندگی»، ۱۴۴۷۶.
[۵]. طلاق، ۶.
اسلام کوئست

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.