امام یازدهم(ع) با چه کسی ازدواج کرد؟

0 46

 

 

۱- امام حسن عسکری علیه السلام با بانویی شایسته به نام «نرجس‏» ازدواج نمودکه به نام‏های دیگری چون «سوسن‏»[۱] ، «صیقل‏»[۲] یا «صقیل‏» و «ملیکه‏»[۳] نیز نامیده شده است .[۴]او دختر «یوشعا» پسر قیصر روم و از نوادگان «شمعون‏» یکی از حواریان مسیح علیه السلام بود که به طریقی معجزه‏آسا از سوی خداوند برای همسری امام یازدهم برگزیده شد.[۵]

هنگامی که «نرجس‏» در روم بود خواب‏های شگفت‏انگیزی دید، یک ‏بار در خواب پیامبر عزیز اسلام صلی الله علیه و آله و حضرت مسیح علیه السلام را دید که او را به عقد ازدواج امام حسن عسکری علیه السلام درآوردند، و در خواب دیگری، شگفتی‏های دیگری دید و به دعوت حضرت فاطمه زهرا علیها السلام مسلمان شد، اما اسلام خود را از خانواده و اطرافیان خویش پنهان می‏داشت.

تا آنگاه که میان مسلمانان و رومیان جنگ درگرفت و قیصر خود به همراه لشکر روانه جبهه‏های جنگ شد. «نرجس‏» در خواب فرمان یافت که به‏طور ناشناس همراه کنیزان و خدمتکاران به دنبال سپاهی که به مرز می‏روند برود، و او چنین کرد و در مرز برخی از جلوداران سپاه مسلمانان آنان را اسیر ساختند و بی‏آنکه بدانند او از خانواده قیصر است همراه سایر اسیران به بغداد بردند .

 

این واقعه در اواخر دوران امامت امام دهم حضرت هادی علیه السلام روی داد[۶]، و کارگزار امام هادی علیه السلام نامه‏ای را که امام به زبان رومی نوشته بود، به فرمان آن گرامی در بغداد به نرجس رساند و او را از برده‏فروش خریداری کرد و به سامرا نزد امام هادی علیه السلام برد، امام آنچه را نرجس در خواب‏های خود دیده بود به او یادآوری فرمود، و بشارت داد که او همسر امام یازدهم و مادر فرزندی است که بر سراسر جهان مستولی می‏شود و زمین را از عدل و داد پر می‏سازد. آنگاه امام هادی علیه السلام نرجس را به خواهر خود «حکیمه‏» که از بانوان بزرگوار خاندان امامت ‏بود سپرد تا آداب اسلامی و احکام را به او بیاموزد و مدتی بعد نرجس به همسری امام حسن عسکری علیه السلام درآمد.[۷]

 

۲- ممکن است این تعدد اسامی باعث ابهام و حیرت شما شده باشد و ممکن است ابهام در این باشد که ایشان رومی است و از خانواده‌ سلطنتی، که این هم چیزی عجیبی نیست مگر زن فرعون از خانواده سلطنتی نبود ولی با ایمان آوردن به حضرت موسی(ع) و کشته شدن در این راه نمونه ای برای مؤمنین شد. و این نشان می‌دهد که می‌توان از محیط فاسد تأثیر نپذیرفت. اگر انسان خود اراده کند و از خدا کمک بگیرد خدا او را در همان محیط فاسد هم حفظ می‌کند.

پی نوشت:

[۱]«نرجس‏» نام گلی از دره تک‏لپه‏ای‏ها، و سردسته گیاهان تیره نرگسی است، که گل‏هایش منفرد و در انتهای ساقه قرار دارد . (فرهنگ معین، ج‏۴، ص‏۴۷۰۲)

 «سوسن‏» نام گلی فصلی و درشت‏به رنگ‏های مختلف است . اصل این گل از اروپا و ژاپن و آمریکای شمالی و هیمالیاست . (همان، ص‏۱۹۵۴)

[۲]  «صیقل‏» هر شئ نورانی، صیقلی و جلا داده شده را می‏گویند . بنا به گفته شیخ صدوق و شیخ طوسی، پس از آنکه حضرت نرجس خاتون به ولی‏عصر علیه السلام حامله شد او را صیقل نام نهادند . (ر . ک: الصدوق، محمدبن علی‏بن الحسین، همان، ص‏۴۳۲; الطوسی، محمدبن الحسن، کتاب‏الغیبه، ص‏۲۴۱).

[۳]«ملیکه‏» به معنای ملکه و شهبانوست .

[۴]  ر . ک: الصدوق، محمد بن علی بن الحسین، همان، ص‏۴۳۲ .

[۵]  ر . ک: همان، ص‏۴۲۳ – ۴۱۷; الطوسی، محمدبن‏الحسن، کتاب‏الغیبه، ص‏۱۲۸ – ۱۲۴; المجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج‏۵۱، ص‏۱۱ – ۶ .

[۶]در کتاب تاریخ العرب و الروم آمده است در سال ۲۴۷ ق . جنگ‏هایی بین مسلمانان و رومیان درگرفت و غنایم بسیاری به چنگ مسلمانان افتاد . در سال ۲۴۸ ق . نیز «بلکاجور» سردار مسلمانان با رومیان جنگید و طی آن بسیاری از اشراف روم اسیر شدند . (ر . ک: نازیلیف، تاریخ‏العرب و الروم، ترجمه محمد عبدالهادی شعیره، ص‏۲۲۵) . ابن اثیر نیز طی حوادث سال ۲۴۹ ق . می‏نویسد: جنگی میان مسلمانان به سرکردگی «عمربن‏عبدالله اقطع‏» و «جعفربن‏علی صائقه‏» با قوای روم که شخص قیصر نیز در آن جنگ شرکت داشت روی داد . (به نقل پیشوای دوازدهم حضرت امام حجه بن الحسن المهدی علیه السلام ص‏۲۷ – ۲۶)  از: هیئت تحریریه مؤسسه در راه حق،

[۷]همان، ص‏۲۷ – ۲۶ . با استفاده از فصلنامه موعود شماره ۲۸ .

منبع: حوزه

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.