آیا امام زمان(عج) زن و فرزند دارند؟

0 38

دلیل قطعی بر وجود یا عدم وجود آن نداریم لکن شواهدی هست که وجود همسر و فرزندان را اثبات می نماید.

۱-قواعد کلی
۲-روایات
۳-دعاها

۱- قواعد کلی شریعت، محمدی ایجاب می کند که حضرت بقیه الله نیز مانند دیگر پیشوایان معصوم«علیهم السلام» تشکیل خانواده داده است، و از جد بزرگوارش حضرت محمّد مصطفی پیروی نموده.
مرحوم محدث نوری« ره » می فرماید: چگونه ترک خواهد نمود چنین سنت عظیمه جدبزگوار خود را با آن همه ترغیب و تحریص که در انجام آن شده. و نکوهشی که در ترک آن شده است. سزوار ترین کس در انجام سنت پیامبر امام هر عصر است و تا کنون کسی ترک آن را از خصایص آن جناب نشمرده است.

۲- روایات در رابطه با همسر و همسران حضرت بقیه الله تنها یک روایت است که سرنخی به دست میدهد و آن روایتی است که، مرحوم کفعمی در کتاب شریف مصباح نقل کرده است. بر اساس این روایت همسر حضرت از نسل عبدالعُزّی پسر عبدالمطلب می باشد. در رابطه با اولاد آن حضرت روایاتی هست که وجود آنها را به روشنی اثبات می کند و این روایات ضمنا وجود همسر را اثبات می کنند:

الف- سیدبن طاووس در جمال الاسبوع می فرماید: روایتی با سندهای متصل یافتم که حضرت ولی عصر«‌عج» را اولاد بسیاری هست.
ب- مرحوم مجلسی «ره» نیز بابی را به خلفاء و اولاد حضرت مهدی اختصاص داده است.

روایت بسیاری دلیل بروجود فرزند برای حضرت مهدی هستند الا یک روایت که منافی و معارض با این روایات است و آن روایت این است، هر امامی باید فرزند داشده باشد به جز حضرت مهدی که فرزند ندارد، ولی علماء و برزگان شیعه مانند مرحوم محدث نوری و شیخ طوسی و میر محمد میر لوحی معاصر علامه مجلسی این تنافی را رفع کردند، بدین بیان که امام زمان مانند سایر ائمه پسر امام ندارد، نه آنکه اصلا پسر ندارد و بنابراین از مجموع احادیث استفاده می شود که، برای حضرت مهدی فرزندان بسیاری هست که همه از اولیاء و صلحاء شرفا هستند ولی سمت امامت ندارند، چرا که امام منحصر در دوازده نفر است.

۳- دعاها، علاوه بر روایات و قواعد کلی برخی دعاها نیز از معصومین« علیهم السلام» صادر شده و یا از ناحیه مقدسه رسیده دلالت دارند بر اینکه برای حضرت اهل و عیالی و فرزندانی هست و در دعاها نامی از آنها برده نشده و در حق آنها دعا شده است. در این دعا وجود همسر و فرزندان را برای حضرت اثبات می کند و در این مورد دعا بسیار است.
واینکه آیا حضرت مهدی با فرزند و همسران خود ظهور می کنند، چون ما بشریم و اطلاعات بشر محدود است اطلاعات و دلیل قطعی و یقین محکم به آن تصریح نشده است.

منابع:
[۱]. سیمای آفتاب، دکتر حبیب الله مظاهری.
[۲]. تجسم امید و نجات، عزیز الله حیدری.
[۳]. سیمای مصلح جهان، مراد فیضی.
[۴]. ارتباط معنوی با حضرت مهدی«عج »، حسین گنجی.

منبع : شهر سوال 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.