نمازشب چند رکعت است و چطور خوانده میشود ؟

0 739

نمازشب مهم‌ترین نماز مستحبی است که ۱۱ رکعت دارد و وقت آن پس از نیمه شب شرعی تا طلوع فجر است. بنا بر آیه «وَمِنَ اللَّیلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَهً لَّک» نمازشب بر پیامبر اکرم(ص) واجب و بر سایر مؤمنان مستحب است. در روایات بر اهمیت آن تأکید شده و آن را شرف مؤمن، کفّاره گناهان روز، برطرف کننده وحشت قبر و ضامن روزی معرفی می‌کند و توصیه شده در صورت گذشتن وقت، قضای آن خوانده شود.

الزامی برای خواندن همه ۱۱ رکعت وجود نداشته و می‌توان کمتر خواند، که در این صورت خواندن سه رکعت آخر (دو رکعت نماز شَفع و یک رکعت نماز وَتر) فضیلت بیشتری دارد.

 

نماز شب در مجموع یازده رکعت است که هشت رکعت آن به صورت چهار تا دو رکعتی (شبیه نماز صبح )خوانده می شود و دو رکعت (شبیه نماز صبح )به نیت نماز شفع و یک رکعت به نیت نماز وتر خوانده می شود. در رکعات نماز ها یک حمد و یک سوره دلخواه خوانده می شود. اما بهتر است در قنوت نماز وتر این اذکار گفته شود: هفت مرتبه «هذا مقام العائذ بک من النار»، هفتاد مرتبه استغفرالله ربی و اتوب الیه، سیصد مرتبه الهی العفو، و دعا و استغفار برای چهل مومن.(۱)

احکام نماز شب

  • برای نمازشب می‌توان به نماز شَفْع و وَتر اکتفا کرد، بلکه هنگام تنگی وقت می‌توان تنها به نماز وتر اکتفا نمود.
  • وقت نمازشب از نیمه شب شرعی تا فجر صادق است. و هنگام سحر از سایر مواقع بهتر (دارای فضیلت بیشتر) است و تمامی ثلث آخر شب سحر محسوب می‌شود. و افضل از آن خواندن نماز شب نزدیکی‌های سحر خوانده شود.
  • جایز است انسان نمازشب را نشسته بخواند. ولی اگر می‌خواهد نشسته بخواند بهتر آن است که هر دو رکعت نشسته را یک رکعت ایستاده حساب کند.
  • مسافر و کسی که برای او سخت است نافله شب را بعد از نصف شب بخواند، می‌تواند آن را در اول شب بجا آورد.
  • خواندن سوره در رکعت‌های نماز شب لازم نیست و می‌تواند فقط به خواندن سوره حمد اکتفا کند. (گرچه با سوره فضیلت بیشتری دارد) هم چنین قنوت در رکعت‌های دوم مستحب است و می‌تواند بدون قنوت بخواند.
  • نماز وَتر یک رکعت است و می‌شود آن را بدون قنوت به جا آورد.
  • لازم نیست همه یازده رکعت را پشت سر هم بخواند و در چند نوبت خواندن بهتر است.
  • انجام کم و زیادهای اشتباهی در نماز مستحب، سجده سهو ندارد.
  • اگر مشغول نمازشب بود و هنگام اذان شد، اگر چهار رکعت از نماز شب را خوانده می‌تواند بقیه نماز شب را سبکتر بخواند و اگر هنوز چهار رکعت از نماز شب نخوانده، همان دو رکعتی را که شروع کرده تمام می‌کند و پس از آن دو رکعت نافله صبح را می‌خواند و سپس دو رکعت نماز صبح واجب را می‌خواند و پس از آن، باقیمانده نمازشب را قضا می‌کند.
  • قضای نمازشب بر تقدیم آن یعنی پیش از نیمه شب خواندن برتری دارد. بنابر این اگر می‌داند که قضای نمازشب از او فوت نخواهد شد قضا اولویت دارد

 

پی نوشت:

۱. شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، کیفیت نماز شب، حواشی

منبع : مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.