چرا قرآن در شب نازل شد و این اتفاق در روز نیفتاد؟

0 23

از آیات قرآن بر می آید که غالب وحی ها در شب انجام شده است. حضرت موسی وقتی از مدین به سوی مصر می آمد، شب هنگام که راه را گم کرده بود، در طور آتشی دید. در آن جا خطاب خدا به وی رسید. به دعوت فرعون و نجات بنی اسرائیل مأموریت یافت. برای گرفتن تورات هم چهل شب به طور به مناجات رفت تا خدا الواح تورات را بر او نازل کرد. در مورد قرآن هم تصریح شده که نزول دفعی آن در شب مبارک قدر بوده است.

ظاهرا علت آن است که برای گرفتن وحی بنده باید مقرّب باشد. تقرب در شبانگاهان و در عبادت ها و مناجات های شبانه بهتر حاصل می شود، زیرا بنده از همه مشغولیت ها بریده و به تمام قلب به سوی خدا رو کرده و با همه وجود، متوجه درگاه خداست.

علامه طباطبایی در مورد میقات شبانه حضرت موسی می نویسد:

حساب را  روی شب‏ها برده، نه روزها و حال آن که در این مدت موسی روزها هم در میقات به سر برده و معمولا در این گونه موارد حساب روی روزها برده می‏شود، نه شب‏ها، شاید برای این است که غرض از میقات تقرب به درگاه خدا و مناجات با او است که شب‏ها اختصاص بیش تری برای این کار داشته و حواس انسان جمع‏تر و نفس برای انس گرفتن آماده‏تر است، آن هم در چنین مناجاتی که در آن تورات نازل شده است. هم چنان که در باره رسول خدا (ص) فرموده:

یا أَیُّهَا الْمُزَّمِّلُ قُمِ اللَّیْلَ إِلَّا قَلِیلًا … إِنَّا سَنُلْقِی عَلَیْکَ قَوْلًا ثَقِیلًا، إِنَّ ناشِئَهَ اللَّیْلِ هِیَ أَشَدُّ وَطْئاً وَ أَقْوَمُ قِیلًا إِنَّ لَکَ فِی النَّهارِ سَبْحاً طَوِیلًا؛ (۱)

ای جامه بر خود پیچیده ، شب را زنده بدار ، مگر اندکی را … ما به تو سخنی دشوار را القا خواهیم کرد. شب‏هنگام از بستر برخاستن، موافقت زبان و دل را افزاینده‏تر است و بیان سخن را استوار دارنده‏تر که کارهای تو در روز بسیار است. (۲)

پس چون در شب بنده به درگاه خدا قرب بیش تری پیدا می کند، برای پذیرش وحی آمادگی بیش تر دارد. از این رو خداوند قرآن را در شب قدر به قلب پیامبر نازل کرده است.  

پی نوشت ها :

۱. مزمل ( ۷۳) آیه ۱-۷.

۲. طباطبایی، المیزان، ترجمه موسوی همدانی،چ پنجم، قم، دفتر انتشارات اسلامی، ۱۳۷۴ ش، ج ‏۸، ص ۳۰۳.

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.