بعضی از علما و یا بزرگان اهل معرفت یک سال تمام شب‏‌ها را بیدار بوده‌‏اند تا شب قدر را درک کنند»، آیا این مطلب صحت دارد؟

0 47

سوال : می‏‌گویند: «بعضی از علما و یا بزرگان اهل معرفت یک سال تمام شب‏‌ها را بیدار بوده‌‏اند تا شب قدر را درک کنند»، آیا این مطلب صحت دارد؟

جواب: برای ما هر شب، شب قدر است در خوابیدن؛ چون همیشه در ایام سال شب‏‌ها می‏‌خوابیم! این سیدبن‌طاووس رحمه‏‌الله‏ است که این تعبیر را دارد: «إِنی لأعْرِفُ مَنْ یعْرِفُ لَیلَهَ الْقَدْرِ!؛ من کسی را می‏‌شناسم که شب قدر را می‏‌شناسد!».۱
در محضر بهجت، ج۳، ص۹
 

    ۱. ر.ک: اقبال اعمال، ص۶۶. عین عبارت سید رحمه‌‏الله‏ به این صورت است: «… فَإننی عَرَفْتُ وَ تَحَققْتُ مِنْ بَعْضِ مَنْ أَدْرَکتُهُ أَنهُ کانَ یعْرِفُ لَیلَهَ الْقَدْرِ کل سَنَهٍ عَلَی الْیقینِ…؛ من بی‌گمان و علی‌التحقیق بعضی را دیده‏‌ام که در هر سال به‌صورت یقینی شب قدر را درک می‌‏نمود». سپس در ادامه می‏‌فرماید: «وَ هِی رَحْمَهٌ أَدْرَکتُهُ مِنْ رَب الْعالَمینَ؛ و این رحمتی از جانب پروردگار جهانیان است که من نیز آن را دریافته‌‏ام». شگفت اینکه در ادامه می‌‏افزاید: «وَ لَیسَتْ هِی بِأَعْظَمَ مِنْ رَحْمَهِ الله‏ِ ـ جَلَ‏‌جَلالُهُ ـ بِمَعْرِفَهِ ذاتِهِ الْمُقَدسَهِ وَ صِفاتِهِ الْمُنَزهَهِ وَ مَعْرِفَهِ سَیدِ الْمُرْسَلینَ وَ خَواص عِتْرَتِهِ الطاهِرینَ؛ و این رحمت، از رحمت خداوند ـ جل‏‌جلاله ـ در راهنمایی به شناخت ذات مقدس و صفات پاک و نیز شناخت سرور پیامبران و ویژگان از اهل‌بیت پاکش، بزرگ‏تر نیست». به نظر می‏‌رسد که مقصود از شناخت خداوند متعال و معصومین علیهم‏‌السلام در اینجا، شناخت مقام نورانیت معصومین ـ علیهم‌‏السلام ـ باشد که سید رحمه‏‌الله‏ آن را از درک شب قدر با اهمیت‌‏تر دانسته است، والله‏ العالم.

سایت مرکز تنظیم و نشر آثار آیت الله بهجت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.