ویژگی بهترین مردم از دیدگاه قرآن کریم چیست؟

0 38

ظاهر سوال این است که منظور ویژگی بهترین جامعه است. چرا که از واژه مردم استفاده کرده است. با توجه به این تلقی از سوال، باید بگوییم بهترین جامعه از منظر قرآنی، جامعه ای است که در درون خود عامل رشد و پویایی و زدودن انحرافات را دارد. که تعبیر اسلامی این معنا " امر به معروف و نهی از منکر" است:

«کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ[آل عمران/۱۱۰] شما بهترین امتى بودید که به سود انسانها آفریده شده‏اند (چه اینکه) امر به معروف و نهى از منکر مى‏کنید و به خدا ایمان دارید.»

البته طبیعتا این جامعه داراری افرادی است که می توان درباره ویژگی های فردی آنان نیز سخن گفت و روشن است که از منظر قرآنی، بهترین افراد، افرادی هستند که واجد دو ویژگی ایمان  و عمل صالح باشند:

«إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّهِ[بینه/۷] (امّا) کسانى که ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند، بهترین مخلوقات (خدا) یند.»

 

حسن و زیبایی این طایفه از مردم، در این است که حقایق عالم را فهمیده اند و مطابق همان دست به عمل می زنند. چرا که بدترین مردم از منظر قرآنی کسانی هستند که واقعیت را نمی بینند:

«إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِنْدَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُکْمُ الَّذینَ لا یَعْقِلُونَ[انفال/۲۲] بدترین جنبندگان نزد خدا، افراد کر و لالى هستند که اندیشه نمى‏کنند.»

خدا چنین جمعیت غفلت پیشه ای را گمراه تر از حیوانات (بهائم = گنگ ها) معرفی می کند:

«أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ[اعراف/۱۷۹] آنها همچون چهارپایانند بلکه گمراهتر! اینان همان غافلانند.»

منبع: شهر سوال

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.