هدف از خلق موجوداتی مثل سوسک چیست؟

3 4,026

 

هدف خداوند از خلق موجوداتی که به ظاهر هیچ فایده ای ندارند مانند سوسک و مگس چیست؟
پاسخ:

فایده نداشتن یک معنای نسبی است،برای چه و که فایده ندارد؟ فایده آیا به این است که حتما خدا گوسفندی خلق کند که ما گوشتش را میل کنیم؟! فایده به این است که پرنده ای زیبا خلق کند که از صدایش لذت ببریم؟! فایده داشتن به چه امری است؟!

با یک دید کلی نگاه کنید فقط امور نزدیک را نباید دید،تا همین چند سال پیش مردم روستاها و بیابانها با خود می گفتند همین مار چیست که اینقدر همه را اذیت می کند و..اما امروزه معلوم شده است که مار نقش تعیین کننده ای در ماندگاری طبیعت دارد طبیعتی که اگر نباشد انسانی هم وجود نخواهد داشت،

دقیقتر بگویم خلقت مثل یک زنجیره است که اگر یکی از حلقه ها را حذف کنیم زنجیره خلقت از هم رها میشود، بله شاید مگس یا ..حلقه کناری ما نباشد و به صورت مستقیم با ما انسانها در تعامل نباشد اما در یک زنجیره هر کدام از حلقه ها نباشد ضررش به کل زنجیره خواهد رسید.(اکوسیستم)

علت خلق بعضی از حیوانات مانند سگ و خوک و مار و… چیست؟ | پاسخگویان (pasokhgooyan.ir)

اگر سوسک ها نباشند چه خواهد شد؟

اگر بخواهیم خیلی خلاصه جواب این سوال را بدهیم باید بگوییم قطعا اتفاق خوبی نخواهد افتاد!

سوسک ها در جنگل های استوایی از چوب ها و برگ های پوسیده تغذیه می کنند و همه این مواد پس از هضم، هنگام حرکت کردن سوسک به صورت ردی از مدفوع از بدن جانور دفع می شود که شامل مواد مغذی از جمله نیتروژن است. به این ترتیب نیتروژن دوباره به خاک باز می گردد.
همانطور که می دانید نیتروژن ماده ضروری برای رشد درختان و گیاهان است که وجود این درختان برای زندگی ما انسان ها بسیار حیاتی است.

Srini Kambhampati،مدیر و استاد دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تگزاس معتقد است انقراض سوسک های حمام می‌تواند چرخه نیتروژن در طبیعت را با مشکلات متعددی مواجه کند. او که سال‌هاست روی اثر زیست‌محیطی این حشرات کار می‌کند، می‌گوید: «سوسک‌های حمام از مواد آلی در حال فساد تغذیه می‌کنند که سرشار از نیتروژن هستند. آنها این ماده باارزش را در مدفوع خود به شکلی به خاک برمی‌گردانند که آن را حاصلخیز و بسیار غنی می‌کند و برای گیاهان قابل استفاده است.

همچنین سوسک ها غذای اصلی پستانداران کوچک، پرندگان و خزندگان هستند، بنابراین نبود سوسک ها در زنجیره غذایی می تواند اثرات گسترده ای بر دنیای اطرافمان داشته باشد. بنابراین هنگامی که خواستید سوسکی را زیر پا له کنید، به این فکر کنید که همین جانور تا چه اندازه می تواند برای جنگل های اطراف مفید باشد.

با این حال فعلا هیچگونه نگرانی در مورد انقراض این جانوران وجود ندارد. جالب است بدانید که فسیل هایی از سوسک ها پیدا شده است که مربوط به حداقل ۳۰۰ میلیون سال قبل است، یعنی این موجودات قبل از دایناسورها هم وجود داشته اند! سوسک ها را می توان از جمله قوی ترین مخلوقات دانست چرا که قادر به تحمل اشعه در دوزهای بالا هستند (خیلی بیشتر از حدی که انسان قادر به تحمل کردن آن است) و قادرند تا یک ماه بدون اینکه چیزی بخورند زندگی کنند. پس اگر سوسکی در خانه دیدید و فورا آن را له کردید، نگران نباشید چرا که نسل این جانوران به این راحتی منقرض نخواهد شد

این چند سطر خلاصه ای است از یک بحث مفصل تر که در مباحث اعتقادی مطرح است شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به کتاب عدل شهید مطهری مراجعه کنید.

حشرات

3 نظرات
  1. ناشناس می گوید

    به نظرم سوسک هرچی هم مفید باشه ولی بازم حال به هم زن و بی مصرف است

  2. بی نام می گوید

    تبنقلسمسویخفنیجصخس

  3. بی نام می گوید

    عالی بود فقط یک سوال دارم اینم اینه که وظیفه اصلی ما در برابر خداوند چیست؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.