چرا خوابهای پریشان می بینیم؟

0 250

شب ها خواب های الکی و بی محتوا می بینم، در صورتی که سعی می کنم ذهنمو از غیر خدا خالی کنم و با یاد خدا می خوابم. ولی بازم می بینم و خواب ها خیلی ناراحتم می کنند.

پاسخ: 

در متون اسلامی خواب‏ها را به سه بخش تقسیم کرده‏ اند:

۱. بخشی از خواب‏ها انعکاس افکار عادی یا اسرار نهانی انسان است که در رؤیا گاهی به صورت واقعی و گاهی به عللی تغییر شکل داده، با صورت دیگری خودنمایی می‏کند. این قسم خواب‏ها در روانکاوی و به نظرروان‏شناسان ارزش علمی بسیار دارد. به وسیله آن ها می‏توان به ضمیر مخفی اشخاص پی برد. ریشه ناخوشی روانی آن ها را تشخیص داد.

۲. بخش دیگر خواب‏ها عبارت از افکار سرگردان و آشفته‏ای است که گاهی و به خصوص در اوقات ناخوشی گریبانگیر اشخاص می‏شود و دارای ارزش علمی و روانی نیست. در برخی از روایات به این گونه خواب ها «اضغاث احلام» یا افکار شیطانی گفته می شود.

۳. بخش دیگر خواب‏هایی است که جنبه ‏الهامی دارد. گاهی به وسیله آن ها حقایق مجهولی، واضح و آشکار می‏گردد. پیامبر بزرگوار اسلام می‏فرماید: «الرؤیا ثلاثه: بشری من اللّه‏ و تحزین من الشیطان والّذی یحدث بها الانسان نفسه فیراه فی منامه؛

خواب و رؤیا سه گونه است: ۱. بشارتی از خدا، ۲. وسیله غم و اندوه بر اثر وسوسه شیطان، ۳. گاهی مسائلی است که انسان در فکر خویش می‏پروراند. سپس در عالم رؤیا آن را می بیند». (۱)

حال برای این که رؤیاهای خوب ببینید، به نکات زیر توجه کنید:

الف) در هنگام بیداری در باره موضوعات ارزشمند فکر کنید از مرور موضوعات ناخوشایند حتی‏الامکان پرهیز کنید.

ب ) حداقل یکی دو ساعت پیش از خواب مراقبت شدیدتری نسبت به حالات خود داشته باشید.

ج ) دقایق پیش از خواب را به ذکر خدا و افکار شایسته سپری کنید.

د ) دعا و نیایش را فراموش نکنید. از خدا بخواهید که رؤیاهای شیرین و خوشایندی را نصیب تان کند. حالات انسان متفاوت است. دارای فرمول و ضابطه خاصی نیست. گاهی انسان حالات فوق‏العاده‏ای پیدا می‏کند. گاهی عادی می‏شود. نباید از این بابت به خود نگرانی راه دهید؛ اگر چه تلاش و جدیت در ایجاد حالات خوش روحی و روانی مؤثر خواهدبود. پی نوشت: ۱. بحارالانوار، ج ۶۱، ص۱۹۱.

منبع: پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.