نگاه به بدن خواهر یا برادر چه حکمی دارد؟

0 8,089

نگاه به بدن خواهر یا برادر چه حکمی دارد؟

سوال :

سلام ؛من و خواهرانم به گونه ای در کنار هم بزرگ شدیم که حجاب داشتن مقابل هم دیگه اصلا بی معناست و بسیار راحت لباس می پوشیم تا الانم هیچ حسی در مقابل هرنوع پوشش آنها حتی برهنه بودنشون نداشتم و ندارم ولی امروز یکی از دوستانم.میگفت حتی آدم باید مقابل محرم خودشم حجاب داشته باشه ولی دیگری میگفت اگه از روی لذت نباشه مشکلی نداره من واقعا هیچ حسی ندارم یعنی نمیشه آدم روی ناموس خودش زبونم لال نظری داشته باشه حالا نمیدونم کدوم راسته کدوم غلط انقدرم مطلب خوندم که بیشتر گیج شدم چون نظرات هم نقض میگردند و به جمع بندی نرسیدم در ضمن خواهر من.مقابل نامحرم پوشش کامل چادر دارند

پاسخ:

با سلام و سپاس از حسن اعتماد شما
وقت شما بخیر و عافیت

قبل از ارائه پاسخ ، توجه دادن شما به این موضوع مهم بنظر می رسد که اگر شما مرجع تقلید داشتید چنانچه به نظر فقهی مرجع خودتان مراجعه و عمل می کردید لازم نبود نظرات متنوع را بخوانید و سرگردانی و تحیر برایتان رخ نمیداد! در این سامانه نیز قسمت نام مرجع تقلیدتان خالی بود و لذا ما هم نمیتوانیم نظر مرجع خاصی را خدمتتان تقدیم کنیم لذا به ناچار نظر احتیاطی که با عمل به آن ، تکلیف الهی را انجام داده باشید خدمتتان ارائه می نماییم.

مرد و زنی که با یکدیگر محرمند(مثل خواهر و برادر) ، اگر قصد لذت نداشته باشند و خوف وقوع در حرام نباشد ، می توانند به بدن یکدیگر به آن مقدار که در میان محارم معمول است نگاه کنند و در غیر آن، احتیاط آن است که نگاه نکنند.

برخی از مراجع در مورد حد نگاه به بدن محارم فرموده اند که می توانند غیر از عورت به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند و احتیاط این است که به مابین ناف و زانوها نیز نگاه نکنند. لکن نظر فوق به احتیاط نزدیک تر است و فرد علاوه بر اینکه به عورتین نباید نگاه کند و از باب احتیاط به مابین ناف تا زانوها نیز نگاه نکند ،مراعات عرف را هم بنماید.

+ همچنین بخوانید:  احادیث مربوط به مسئله نگاه به نامحرم

توجه به دو نکته مهم در متن بالا برای جواز نگاه کردن حائز اهمیت است:

۱)قصد لذت نباشد

۲)خوف وقوع در حرام هم نباشد.(در این مسأله فرقی ندارد بیننده مرد باشد یا زن و پرواضح است که بحث زن و شوهر از این موضوع خارج است و همسران میتوانند به قصد لذت به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند.)

منبع:توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)،۱۶مرجع،ج‏۲، با استفاده از مسأله ۲۴۳۷. گفتنی است که رعایت مسائل اخلاقی در این گونه امور ، پسندیده است و آن چه بیان شد تنها حکم فقهی مسئله بوده است .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.