چه راهکارهایی برای ترک استمناء وجود دارد ؟

0 244

چه راهکارهایی برای ترک استمناء وجود دارد ؟

خود ارضایی یا استمناء از نظر اسلام حرام و گناه است. قرآن کریم می‌فرماید: هر کس از راهی، غیر از همسرش، شهوتش را دفع کند، از تجاوز کاران است .[۱] یعنی از حکم الهی و انسانی تجاوز کرده است.
پیامبر اکرم(ص) فرمود: هر کس شهوتش را با دست ( و هر طریق دیگری غیر از مسیر طبیعی و ازدواج) دفع کند، مورد لعنت و نفرت خداوند است .[۲]
امام صادق(ع) فرمود: خود ارضایی (یا دفع شهوت از غیر مسیر طبیعی) از گناهان بزرگ است .[۳]
نیز فرمود: خداوند با نظر رحمت به استمناء کننده نمی نگرد .[۴]
فعل حرام، عصیان و مخالفت با فرمان حق تعالی است. کم و زیادش در حکم اصلی تفاوت ایجاد نمی کند. هر مقدار به اندازه خود گناه است. اگر کم صورت گیرد، به اندازه خود و اگر زیاد باشد، به همان اندازه، اما در مورد تعداد دفعات زیاد، گناه دیگری هم هست و آن تکرار گناه است که تکرار و اصرار بر گناه، گناه دیگری محسوب می‌شود.
پیامبر اکرم(ص) فرمود: لا تنظروا الی صِغِرَ الذنب و لکن انظروا اِلی مَنِ اجتَر أتم؛[۵] به کوچکی گناه منگرید، بلکه بر عظمت و بزرگی کسی بنگرید که نسبت به او گستاخی و نافرمانی کرده‌اید
پاکی و طهارت مطلوب و هدف هر انسانی است و کسی را نمی‏یابید که طالب آن نباشد و این مهم بدون تلاش هماهنگ و حساب‏ شده و صبر و حوصله و قبل از اتمام اسباب، تکیه بر توفیق الهی به دست نمی‏آید، لذا با تکیه بر توفیق خداوند و استعانت از درگه الهی به توصیه‏ هایی که در ذیل بیان می‏گردد به صورت کامل، دقیق و مستمر عمل کنید تا به امید حضرت دوست هدف به کف آید، مجددا تأکید می‏کنیم که عمل به برخی از دستورالعمل‏ها کافی نیست و باید به تمام آنها به صورت دقیق و کامل و همیشگی عمل کنید و الا نه تنها نتیجه ‏بخش نخواهد بود، بلکه موجب خستگی شده و شما را دلسرد می‏کند. حال با تأکید بر این مقدمه به بیان دستورالعمل‏ها می‏پردازیم:

الف) توصیه‏ های اولیه به منظور کنترل نیروی شهوت و فرار از گناه استمناء :

۱- سعی کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲- از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۳- از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجه شدن با این امور چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۴- از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏ های جنسی و تحریک‏ کننده و فکر کردن در این امور جدا پرهیز کنید.
۵- از خوردن مواد غذایی که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب، حتی‏المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۶- قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نمایید.
۷- از نوشیدن افراط‏گونه آب و مایعات پرهیز کنید (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابیدن).
۸- هیچ‏گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۹- از دست‏ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست‏ورزی نکنید.
۱۰- هرگز به رو نخوابید.
۱۱- به منظور تخلیه انرژی زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۲- هیچ‏گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و… پر کنید.
۱۳- هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید.
۱۴- هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران بسر نبرید بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۵- هفته ‏ای یکی دو روز روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۶- با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت‏ آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۷- هیچ‏گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، حتی برای آموزش و…
۱۸- قرآن زیاد بخوانید و درباره معانی آیات آن فکر کنید.

ب ) عواقب استمناء :

خوب است در اینجا توجه شما را به عواقب خودارضایی جلب نماییم تا با آگاهی از آنها بهتر بتوانید دامن همت به کمر زده و از این گناه اجتناب ورزید. البته عواقب سوء و پیامدهای منفی و عملی این گناه جدای از آن که معصیت است، فراتر از آن است که بتوان آنها را برشمرد، بلکه فقط به چند مورد از آن اکتفا می‏کنیم:
۱- پیامدهای جسمانی: ضعف چشم و بینایی، تحلیل رفتن قوای جسمانی، عقیم شدن و ناتوانی در تولید مثل، پیری زودرس، ضعف مفاصل، لرزش دست، زشتی چهره و از بین رفتن طراوت صورت.
۲- پیامدهای روحی و روانی: ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‏گیری، افسردگی، بی‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری و بداخلاقی و تندخویی، کسالت دائمی، ضعف اراده.
۳- عوارض اجتماعی: ناسازگاری خانوادگی، بی‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر، بی‏غیرت شدن، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک.

در پایان توجه شما را به تذکرات ذیل جلب می‏کنیم:

۱- توجه داشته باشید که رعایت این امور بدون کم و کاستی و به صورت مستمر است که نتیجه ‏بخش خواهد بود.همچنین هرراهکاری که بیشتربه آن نیازداریدودچارمشکل وضعف می باشید، عمل نمائید.
۲- به محض گناه و ارتکاب مأیوس از رحمت الهی نباشید و با توبه مجددا ره پاکی را فراگیرید و سعی کنید که تکرار نشود.
۳- در صورت امکان ازدواج با کم کردن سطح توقعات و انتظارات ازدواج بهترین راه حل است.
۴- در تمام حالات از خداوند برای حفظ پاکی استعانت بجویید.
درموردجبران این مشکلات اولاً شماجوانید باترک این عمل ناپسندقوای ازدست رفته رابازمی یابید.دوماً توجه به مسائلی همچون:تغذیه مناسب ومقوی،تحرک وورزش مستمروهمچنین تزکیه وخودسازی عواملی هستند درتقویت نیروی اراده وایمان وبهبودی جسم وجان.
.
[۱]مؤمنون (۲۳) آیه ۷.
[۲]مستدرک، کتاب النکاح، ص ۵۷۰.
[۳]سید عبدالحسین دستغیب، گناهان کبیره، ص ۳۳۲.
[۴]وسایل الشیعه، ج ۱۴، ص ۲۶۸.
[۵]بحارالانوار، ج ۷۷، ص ۱۶۸.
معرفی کتاب:۱-گناهان کبیره،شهیددستغیب ۲-توبه،انصاریان ۳-اعتمادبه نفس،حورائی ۴-جهادبانفس،مظاهری.

تقسیم گناهان به لحاظ آثار

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.