آیا همسر می تواند فرزندان را بدون اجازه پدر به سفر ببرد ؟

0 495

با خانمم و پدرش دعوایمان شد و بچه ها را بدون اجازه ی من به همراه خانواده اش به سفر برد،‌ حق با کیست؟ من راضی نیستم! نماز همسرم در این سفر تمام است؟ پدر زنم ولایت بر فرزندان من دارد؟ حرف من مقدم است یا پدرزنم؟

سلام علیکم
۱- در مورد بچه های صغیر ولایت با پدر یا جد پدری است. (۱)
۲- ولایت همچنان که گذشت با پدر است اما این تذکر بد نیست که بحث ولایت غیر از بحث حضانت و حق سرپرستی است زیرا در مورد حضانت:
الف: حق سرپرستى طفل پسر باشد یا دختر، بنابراظهر تا دو سال براى مادر است، اما بعد از دو سال تا هفت سال پدر هم حق سرپرستى دارد، و در این پنج سال احوط آن است که حق سرپرستى پسر با پدر و دختر با مادر است، ولى بعد از هفت سال حق سرپرستى، فقط از آن پدر است.
ب: اگر زنى که آزاد، مسلمان و عاقل است دخترى داشته باشد، تا هفت سال دختر تمام نشده، پدر نمى‌تواند او را از مادرش جدا کند. (۲)
۳-یکی از شرائط شکسته شدن نمازهای چهار رکعتی در مسافرت این است که: براى کار حرام سفر نکند، و همچنین است اگر خود سفر حرام باشد، مثل آن که براى او ضرر داشته باشد، یا زن بدون اجازۀ شوهر مگر سفرهای واجبی مثل سفر حج واجب، … پس اگر این شرط رعایت نشود نماز شکسته نخواهد بود. (۳)
۴-اگر زن مجبور باشد به این معنا که اختیاری از خود ندارد و به زور برده می شود و الا خود بدون اجازه ی شوهرش نمی رفت و این اجبار باعث شده است موضوع برای اجازه از شوهر از بین برود و صدق سفر حرام و گناه نکند مساله متفاوت می شود و تشخیص این که کدام یک از صور مساله است با خود مکلف است.
۵-پدر زن بر دختر بالغ و عاقل و رشید خود و فرزندان او در فرض سوال ولایتی ندارد. (۴)
۶-در صورت تعارض بین پدر و شوهر در بحث خروج از منزل، اجازه ی خروج از منزل با شوهر است. (۵)

تذکر مهم:

غالبا این مشکلات با بیان احکام شرعی به نتیجه ای نخواهد رسید و قبل از ورود به بحث احکام شرعی و مسائل حقوقی آنچه  اولویت دارد مشاوره است. به شما توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی با مشاور متخصص مشکل خود را در میان بگذارید،

 

منابع
(۱) استفتاءات (بهجت)؛ ج‌۴، ص: ۱۳۹ و ج‌۴، ص: ۵۱۵ با استفاده از س ۵۰۶۹ و ۶۳۰۵
(۲) مساله های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ رساله ی آیت الله بهجت
(۳) رساله توضیح المسائل (بهجت)؛ ص: ۲۰۸ بین مساله های ۱۰۵۲ و ۱۰۵۳
(۴) رساله ی آیت الله بهجت بحث احکام اولاد م۱۹۸۲ به بعد
(۵) استفتائات آیت الله بهجت ج۴ س۴۷۲۹

قانون حمایت خانواده

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.