توبه کسی که خودکشی کرده وزنده مانده پذیرفته میشه؟

0 133

کسی که اقدام به خودکشی کرده اما موفق نشده و نجات پیدا کرده ولی پس از آن توبه نموده است، آیا جهنمی است؟

بهترین راه برای جبران خطا و اشتباه، توبه و عذرخواهی به درگاه الهی است.توبه ای که از صمیم قلب باشد و شخص نادم و پشیمان شده و تصمیم جدی بر ترک گناه داشته باشد، مقبول درگاه الهی واقع خواهد شد. خداوند توبه پذیر و بخشنده است.

انسان از هر گناهى توبه کند آمرزیده مى‏شود، چون خداى تعالى فرموده: "قُلْ یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ، وَ أَنِیبُوا إِلى‏ رَبِّکُمْ" (زمر ، ۵۳- ۵۴).

مطلب دیگر این که در مورد بهشت و جهنمی بودن نمی توان قضاوت نمود و به یقین رسید. در وصف مؤمنان می گویند همیشه حال خوف و رجاء در کنار هم است. خوف و رجاء دو اصطلاحی است که در مباحث اخلاقی مطرح می شود. خوف به معنی ترس از خداوند، و رجاء به معنی امیدواری به رحمت الهی است.

خداوند خواسته است تا مؤمن همیشه در حال خوف و رجا باشد. یعنی هیچ گاه ناامید نباشد، و در عین حال از خود مطمئن هم نباشد. بنابر این همین دغدغه که "آیا دعا یا توبه ام قبول شده یا نه ؟"، "آیا به عنوان کفاره گناهم قرار گرفته یا نه؟" همین خوب است، و موجب آن می شود که انسان همیشه در فکر اصلاح خود باشد.

منبع: پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.